Go Back   Realitatea .NET » FORUM » Social

Social Viaţa bate filmul?

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-28-2008
michele0's Avatar
michele0 michele0 is offline
Utilizator înregistrat

Default Efectele miraculoase ale semnului crucii şi rugăciunii

Oamenii de ştiinţă ruşi au dovedit experimental proprietăţile miraculoase ale semnului crucii şi al rugăciunii, a informat săptămâna trecută agenţia Interfax. "Am stabilit că vechiul obicei a-l facerii semnului crucii deasupra mâncării şi băuturii, înainte de masă, are un profund sens mistic. În spatele lui este un folos practic: mâncarea este purificată efectiv instantaneu. Este un mare miracol, ce se întâmplă fizic în fiecare zi", a declarat fizicianul Angelina Malakhovskaya, citată de publicaţia Zhizn.
Malakhovskaya a studiat puterea semnului crucii timp de aproximativ zece ani. A făcut numeroase experimente, ce au demonstrat în mod verificat rezultatele făcute apoi publice. Ea a descoperit în special proprietăţile bacteriale unice ale apei după ce este binecuvântată cu o rugăciune ortodoxă şi cu semnul crucii. Studiul a mai observat un nou şi necunoscut efect al Cuvântului lui Dumnezeu, scrie Interfax, de transformare a structurii apei, în special densitatea ei optică în spaţiul spectral ultra-violet. Oamenii de ştiinţă au studiat impactul rugăciunii Tatăl nostru şi al semnului crucii asupra bacteriilor patogenice. Mostre de apă din diferite surse - fântâni, râuri, lacuri - au fost folosite în cercetare. Toate mostrele conţineau anumite bacterii. S-a observat că dacă se rosteşte rugăciunea domnească şi se face semnul crucii asupra apei, numărul de bacterii dăunătoare scade de şapte, zece, sute chiar mii de ori. Experimentele au fost făcute astfel încât să se excludă posibilul impact al sugestiei mentale. Rugăciunea a fost spusă atât de credincioşi cât şi de necredincioşi, iar numărul bacteriilor, indiferent de mediu, a scăzut faţă de mostrele de referinţă. Oamenii de ştiinţă au mai dovedit efectul benefic al rugăciunii şi al semnului crucii asupra oamenilor. La toţi participanţii la teste presiunea sângelui s-a stabilizat iar parametrii s-au îmbunătăţit. În mod uimitor, parametrii s-au modificat în direcţia necesară vindecării: la oamenii hipotensivi presiunea sângelui a crescut, iar la hipertensivi a scăzut. S-a mai observat că dacă semnul crucii este făcut neîngrijit, şi fără să atingă punctele corespunzătoare - centrul frunţii, centrul plexului solar şi umerii - rezultatele pozitive ale testelor sunt mai slabe, sau chiar absente.

HAR TIOS
TINTONINOS
INSUS TIKO IS DAKON
KAND SIA TIL KOGAION
ILMATON HLIOYLO
PLEISTE NAKTOILO
Reply With Quote
Old 07-28-2008
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Default to michele

Interesant. Dar studiul a fost facut de rusi,deci de ortodocsi.Sa intelegem ca aceeasi rugaciune spusa de un catolic nu are acelasi efect ? Sau nu s-au facut studii in acest sens ?
Old 07-28-2008
michele0's Avatar
Utilizator înregistrat

Default Dumnezeu este unic !!!

Rautatea si interesul...sunt difelurite.

HAR TIOS
TINTONINOS
INSUS TIKO IS DAKON
KAND SIA TIL KOGAION
ILMATON HLIOYLO
PLEISTE NAKTOILO
Reply With Quote
Old 07-28-2008
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Smile to michele

Aici suntem de acord.
Old 07-28-2008
Miki Şpaga Miki Şpaga is offline
Utilizator înregistrat

Default In aceste saptamini pe Discovery Science e difuzat

un documentar excelent despre Placebo. Recomand cu caldura.

Reply With Quote
Old 07-28-2008
amona's Avatar
amona amona is offline
Utilizator înregistrat

Scris de catre Miki Şpaga View Post
un documentar excelent despre Placebo. Recomand cu caldura.
Am vazut si eu..documentarul respectiv...Daca e sa fac totusi o conexiune, puterea credintei nealterata de constiinta e magnifica...E dovada ca Dumnezeu a semanat in fiecare scateia divina! Iar aceea scateie poate vindeca orice, poate materializa practic toate gandurile tale...
Old 07-28-2008
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Default to amona

[QUOTE=amona;417129 puterea credintei nealterata de constiinta e magnifica...E dovada ca Dumnezeu a semanat in fiecare scateia divina! Iar aceea scateie poate vindeca orice, poate materializa practic toate gandurile tale...[/QUOTE]

Corect. Este vorba de credinta si nu de dreapta credinta ( Orto Doxa ).
Old 07-28-2008
amona's Avatar
amona amona is offline
Utilizator înregistrat

Scris de catre kant View Post
Corect. Este vorba de credinta si nu de dreapta credinta ( Orto Doxa ).
to Kant

Credinta e credinta..si nu poate fi altceva!
Old 07-28-2008
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Smile to amona

Spune asta fanaticilor. Precis o sa inteleaga.
Old 07-28-2008
TB's Avatar
TB TB is offline
Utilizator înregistrat

Fanatismul exista in toate religiile, mai ales acolo unde politicul nu prea isi face rolul.
Credinta insa cred ca e individuala nu colectiva.... fiecare moare singur si tot asa vine pe lume.
Old 07-28-2008
amona's Avatar
amona amona is offline
Utilizator înregistrat

to Kant

Cei fanatici n-au credinta...parerea mea! Au dogme...si prejudecati...iar acolo fiecare intelege ce vrea...
Old 07-28-2008
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Exclamation to TB

Scris de catre TB View Post
Credinta insa cred ca e individuala nu colectiva.... fiecare moare singur si tot asa vine pe lume.
True.
Respect.
Old 07-28-2008
FlorinG's Avatar
FlorinG FlorinG is online now
Utilizator înregistrat

Default fg to michele

Eu sint mai sceptic. Nu prea inghit ozenisme nedovedite. Ma tare indoiesc de acuratetea rezultatelor experimentelor de care vorbesti. Sigur, orice discutie de genul asta se poate termina (aburi, coada de peste, etc.) cu punerea la zid a '"necredinciosului". Asta nu intareste insa demonstratia. Daca existenta extraterestrilor e de inteles ca ar fi ascunsa publicului din eventuale ratiuni de putere, existenta divinitatii ar beneficia exact de contrariu. Se cauta cu asiduitate orice urma de dovada a realitatii celor scrise in cartile "sfinte" si se speculeaza in interes religios orice idee sau farima de dovada palpabila. In ca nu avem dovezi clare, doar speculatii. De-aia fenomenul se numeste "credinta" nu "stiinta". Pentru ca sintem pusi sa credem vorbe in loc sa ni se prezinte dovezi. Ba mai mult, ni se sugereaza ca sintem blamabili daca ne punem intrebari in loc sa credem fara cricnire. De ce oare ? Divinitatea, daca ea inseamna altceva decit spiritualitatea individuala (suflet, constiinta, educatie) este atotputernica. Si atunci de ce nu ne trimite nici un semn clar, neechivoc, care sa nu lase loc speculatiilor de tot felul ?
Reply With Quote
Old 07-28-2008
TB's Avatar
TB TB is offline
Utilizator înregistrat

True.
Respect.
Thanks.
Numai Dumnezeu stie care-i soarta ta.
Old 07-28-2008
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Default to amona

[QUOTE=amona;417341]to Kant

Cei fanatici n-au credinta...

Cred ca ai dreptate. Fanaticii doar folosesc credinta in scopurile lor proprii.
Old 07-28-2008
TB's Avatar
TB TB is offline
Utilizator înregistrat

Scris de catre FlorinG View Post
Eu sint mai sceptic. Nu prea inghit ozenisme nedovedite. Ma tare indoiesc de acuratetea rezultatelor experimentelor de care vorbesti. Sigur, orice discutie de genul asta se poate termina (aburi, coada de peste, etc.) cu punerea la zid a '"necredinciosului". Asta nu intareste insa demonstratia. Daca existenta extraterestrilor e de inteles ca ar fi ascunsa publicului din eventuale ratiuni de putere, existenta divinitatii ar beneficia exact de contrariu. Se cauta cu asiduitate orice urma de dovada a realitatii celor scrise in cartile "sfinte" si se speculeaza in interes religios orice idee sau farima de dovada palpabila. In ca nu avem dovezi clare, doar speculatii. De-aia fenomenul se numeste "credinta" nu "stiinta". Pentru ca sintem pusi sa credem vorbe in loc sa ni se prezinte dovezi. Ba mai mult, ni se sugereaza ca sintem blamabili daca ne punem intrebari in loc sa credem fara cricnire. De ce oare ? Divinitatea, daca ea inseamna altceva decit spiritualitatea individuala (suflet, constiinta, educatie) este atotputernica. Si atunci de ce nu ne trimite nici un semn clar, neechivoc, care sa nu lase loc speculatiilor de tot felul ?

Florine iti spun sincer ca acesta credinta e individuala si nu trebuie privita ca un colectiv de oameni care beneficiaza de drepturi in defavoarea altora. Trebuie sa simti si sa crezi atita tot.... tine de sufletelul fiecaruia, nu e nimic legat de extraterestrii sau de semne divine.... e legat de sufletel si fiecare face cum crede de cuvinta. Problema , insa este ca ceilalti sa respecte alegerea facuta de tine si tu pe a lor. E o chestiune esentiala si de respect reciproc.
Old 07-28-2008
amona's Avatar
amona amona is offline
Utilizator înregistrat

[QUOTE=kant;417346]
Scris de catre amona View Post
to Kant

Cei fanatici n-au credinta...

Cred ca ai dreptate. Fanaticii doar folosesc credinta in scopurile lor proprii.
to Kant

Folosesc conceptul de credinta...constiinta fiind adevaratul demon! Si-l purtam fiecare din noi...doar credinta il poate invinge..
Old 07-28-2008
FlorinG's Avatar
Utilizator înregistrat

Default fg to tb

Daca e individuala, de ce s-o etalam in public ? De credinta e vorba. Acasa pot crede ce vreau. Nu ma stie nimeni daca nu ies in piata sa-mi strig credinta. Stiu doar eu si e suficient.
Eu vad religiile ca niste instrumente de "domesticire" a firii razboinice si salbatice a omului. Un fel de educatie cu accente misterioase. Ti se induce ideea ca exista cineva atotputernic si invizibil care te urmareste fara intrerupere si iti penalizeaza orice greseala. Buna metoda, a prins vreme de atitea veacuri. De aici pina la ideea ca facind semnul crucii (functioneaza si cu semiluna si alte semne religioase din alte parti ?) neutralizezi bacteriile din apa si alimente e mult. Prea mult.
Reply With Quote
Old 07-28-2008
michele0's Avatar
Utilizator înregistrat

Default Fanatism ?

In raceala asta mormantala, putem vorbi de strigoi, vrajitoare si impietrire.
In schimb...in religia iubirii, nu este fanatism, nu este ura si incancenare.

ISUS ESTE IUBIRE !

HAR TIOS
TINTONINOS
INSUS TIKO IS DAKON
KAND SIA TIL KOGAION
ILMATON HLIOYLO
PLEISTE NAKTOILO
Reply With Quote
Old 07-29-2008
TB's Avatar
TB TB is offline
Utilizator înregistrat

Daca e individuala, de ce s-o etalam in public ? De credinta e vorba. Acasa pot crede ce vreau. Nu ma stie nimeni daca nu ies in piata sa-mi strig credinta. Stiu doar eu si e suficient.
Eu vad religiile ca niste instrumente de "domesticire" a firii razboinice si salbatice a omului. Un fel de educatie cu accente misterioase. Ti se induce ideea ca exista cineva atotputernic si invizibil care te urmareste fara intrerupere si iti penalizeaza orice greseala. Buna metoda, a prins vreme de atitea veacuri. De aici pina la ideea ca facind semnul crucii (functioneaza si cu semiluna si alte semne religioase din alte parti ?) neutralizezi bacteriile din apa si alimente e mult. Prea mult.
Florine eu vorbesc de credinta fiecaruia si modul in care se justifica in fata divinitatii sau nu. Nu ma intereseaza si nici nu ma doare capul de cei care cred ca semnul crucii e de ajuns pentru a omorii bacteriile din apa. Nu-i logic si nici stintific, dar au fost si cazuri in care a functionat si inca functioneaza. Ca cineva vrea sa creada si asta e treaba lui, nu a mea. A mea e sa cred in camaruta mea in ceea ce vreau si sa pot comunica cu cel mai bun prieten al meu asa cum vreau eu. El ma asculta sau nu, imi indeplineste dorinta sau nu, dar eu ma simt aproape si cred cu adevarat. Atit nu strig in gura mare si nici nu ma intereseaza ce fac altii care te agreseaza cu...diverse chestiuni de propaganda. Fiecare alege cei place.
Old 07-29-2008
ana_armanca's Avatar
ana_armanca ana_armanca is offline
Utilizator înregistrat

Unhappy

Si atunci de ce nu ne trimite nici un semn clar, neechivoc, care sa nu lase loc speculatiilor de tot felul ?
Poate ai observat că apa sfinţită nu se strică. Nu comentez aceste rezultate, deşi am citit despre ele. Ştiu doar că este benefic să spui Tatăl nostru înainte de masă, şi să faci semnul crucii pe pâine. Să-ţi aminteşti că este trup ceresc şi inteligenţă divină.
De ce nu ni se arată Dumnezeu? La întrebarea„Ce este energia?”fizicienii nu au încă un răspuns satisfăcător.Putem clasifica câmpurile, dar oare înţelegem ce sunt ele, ce le generează şi cum le generează? Fizicienii au definiţii, însă uneori le cam lipsesc explicaţiile. Şi dacă nu poate fi definită clar energia, cum vrei tu să fie definit CREATORUL ? Cel care creează energia, universul, univesurile ?! Nu putem vorbi despre Dumnezeu decât prin atributele Lui : atotcunoaştere, înţelepciune, atotştiinţă, iubire…
De ce nu ni se arată Dumnezeu? Părerea mea: energetic, ne-ar arde.
De ce nu ne trimite nici un semn clar, neechivoc? Păi nu l-a trimis pe fiul lui şi ce-au făcut oamenii cu el ?!
După religia creştină sufletul nostru trăieşte în eternitate. Viaţa aceasta este poate mai scurtă ca o secundă pentru el, care trăieşte în eternitate. Cred că am venit aici ca să înţelegem ce este şcoala pământ şi ne-am luat instrumentele necesare, ca să o putem înţelege : corpul fizic cu simţurile lui, corpul mental cu raţiunea lui. Nu poţi înţelege şcoala pământ fără corp fizic. Nu poţi înţelege durerea, foamea, dorinţa fizică, mângâierea, etc dacă nu ai un corp fizic. Nu poţi lucra în lumea materială fără mental.
De ce nu ne trimite un semn clar neechivoc? Cred că ne lasă pe noi să avem liber arbitru. Să hotărâm singuri, în faţa fiecărei întâmplări din viaţa noastră ce alegem.
Old 07-29-2008
FlorinG's Avatar
Utilizator înregistrat

Default fg to armanca

Pai nu ma lua, fato, iar cu speculatii. Vrei sa incepem o dezbatere acum despre realitatea celor scrise in biblie ? Ai vazut, cred, documentare in care se spune ca istoria cu Isus s-a repetata (daca se poate spune asa) de citeva ori inainte, doar ca personajele erau altele. Recte, e vorba de o legenda bine condimentata, preluata de la inaintasi si adaptata momentului.
Intrebam la modul serios de ce nu ni se trimite un semn divin palpabil. Lasa ca l-a trimis pe fiul lui, eu zic de un ceva concret, de netagaduit. O bila dintr-un material indestructibil inscriptionata cu ceva, o sursa de energie inepuizabila pe care s-o putem folosi, un "program" mai evoluat pentru creierul omului, care se pare ca nu mai face fata timpului. Un atotputernic poate "captusi" gaura de ozon, poate opri topirea ghetarilor, etc, etc. Despre asta intrebam.
Refuz sa cred ca creatorul e un batrinel gen Santa Claus (dar cu o fire diabolica) pe care trebuie sa-l rugam incontinuu sa nu ne faca rau. Nu cred ca o entitate care stie sa programeze celula vie la un nivel incredibil, cum incepem sa ne dam seama, simte nevoia ca "progeniturile" sale sa se adune in biserici si temple pentru a ingina tot soiul de lalaieli pompos numite slujbe si rugaciuni, performate, ca sa zic asa, de indivizi imbracati in "uniforme" care de care mai ciudate.
Ori, in afara legendelor despre care ni s-a inoculat ideea ca sint "sfinte" si despre care n-avem dreptul sa intrebam ce si cum, nu exiosta vreo dovada. Cum asa, oare ? Un atotputernic poate, prin definitie, orice. Cu atit mai mult sa produca dovezi indiscutabile. Si ? Nimic concret, doar povesti. De la orice la nimic e distanta lunga.
Ne-am obisnuit sa ducem mai departe acest perpetuum mobile. Si ne producem iluzii si explicatii singuri, fara sprijin neaparat din afara. Daca am reusit intr-un domeniu - ne-a ajutat Dumnezeu. Daca n-am reusit - Dumnezeu ne incearca. Si tot asa. Poate nu inteleg eu cum e. Dar este cineva care sa ma lumineze ?
Energetic ne-ar arde ? Nu cred, daca poate oricel, poate gestiona felul in care ni se arata.

P.S. Intr-un fel ai dreptate. Cred ca Dumnezeul la care se rugau inaintasii si despre care s-au tesut legende e Soarele. Bisericile au altarul spre rasarit, Isus e desenat cu coroana de spini, poate raze ?!?!. De soare depinde viata pe pamint, recolta, clima, tot. Poate fi asta explicatia ???

Last edited by FlorinG; 07-29-2008 at 04:47 PM..
Reply With Quote
Old 07-29-2008
Cucuveaua's Avatar
Cucuveaua Cucuveaua is offline
Utilizator înregistrat

Default Biblie si documentare

Că tu crezi în astfel de documentare şi crezi că Biblia este o legendă, este dreptul tău. După cum faptul că mulţi oameni cred că este o Carte Sfântă este dreptul lor. Vei afla mai târziu cine a avut dreptate.
Am făcut acum o săptîmână apă distilată şi acum pute, deşi nu are nici substanţe organice, nici minerale. Agheasma de la Bobotează miroase şi acum frumos, deşi are busuioc în ea, care în mod normal ar fi trebuit să putrezească. Şi pot bea liniştit din ea.
Un semn divin palpabil vine la fiecare Paşte ortodox la Ierusalim. Nu o să mă refer la lumănările arhiereului, el este ascuns mulţimii atunci cînd se aprind. Mă refer la lumănările şi candelele care se aprind spontan în biserică. Şi pentru a se vedea că este lumină şi nu flacără, timp de câteva minute poţi să îţi treci faţa, mâinile prin ea. După care se transformă într-o flacără obişnuită. Există documentare şi pe această temă, dacă tot te interesează documentarele.
Reply With Quote
Old 07-29-2008
FlorinG's Avatar
Utilizator înregistrat

Default fg to cucuveaua

N-am vazut documentare despre ce spui tu, dar ar fi interesant.
Ce spuneam eu e ca in locul semnelor discutabile pe care le-ai descris, cred ca ar fi binevenite semne CLARE, nu ciudatenii si obscuritati. Icoane care lacrimeaza, luminite care se aprind ca luminarile americane pentru tort, care se reaprind dupa ce le sufli, astea nu-s semne demne de o entitate care a creat Universul. Apa sfintita are probabil explicatie sau macar o declaratie a cercetatorilor care au studiat fenomenul cum ca n-au reusit sa-l explice, dar asa se intimpla. De obicei toate discutiile astea, inclusiv documentarele, ramin, la fel ca cele despre OZN-uri, in coada de peste. Nici alba, nici neagra.

In rest, ai dreptate. Fiecare are dreptul sa creada ce vrea si in ce vrea. La fel cum fiecare ar trebui sa aiba dreptul sa se indoiasca si sa intrebe despre lucrurile pe care nu le cred sau nu le intelege. Fara sa fie stuchiti de cei care au ales sa creada fara sa-si puna intrebari.
Reply With Quote
Old 07-30-2008
ana_armanca's Avatar
Utilizator înregistrat

Unhappy

Pai nu ma lua, fato, iar cu speculatii. Vrei sa incepem o dezbatere acum despre realitatea celor scrise in biblie ?
Păi, fato!
Legat de Biblie. Înţelepţii spun că poţi să înţelegi cu adevărat cele scrise în Biblie după ce ai citit-o de 7 ori cap-coadă. Biblia are multe simboluri, abia după a 7-a lectură începi să le înţelegi.
Legat de biserică şi de cele petrecute acolo, ar fi mult de spus. Mintea ta, împovărată de gânduri se adună în biserică, se curăţă de rele.
Îţi spun doar despre Molitvele (sau exorcismele) lui Vasile cel Mare (1 ianuarie). Exorcisme înseamnă orice alungare a răului, ca el să nu prindă rădăcini, orice paraziţi ai minţii(„draci”, „entităţi malefice”, programe negative intrate în mentalul nostru permisiv), care blochează energiile şi produc ratare, boală, moarte. Răul : frică, tendinţe vicioase, erori, teamă, invidie, etc. Toate blochează energiile mentale şi duc la comportament de eşec. Aş numi Molitvele adevărată operaţie pe mental. Lucrează mai frumos ca un psiholog!
Molitvele sau exorcismele sunt 3:
Prima molitvă(exorcism) – prima rugăciune. Pregăteşte mintea pentru alungarea răului. Sunt denunţaţi tăietorii vieţii – neascultarea, lenea, alcoolul,plictiseala, drogurile, dorinţa de putere, teamă, invidie, etc.
A 2-a molitvă (exorcism): rupe legătura malefică, desface blocarea hipnotică (sau autohipnotică, la superstiţioşi), prin repetarea poruncii de alungare, în numele lui Hristos. Este partea cu „blestemele”, deşi Vasile cel Mare a folosit termenul de exorkiso se, adică te alung pe tine, să te certe pe tine Dumnezeu.
A treia molitvă: umplerea golului de posesiune, căci mintea curăţită poate fi inundată rapid e răul alungat. De aceea se umple cu păzitorii vieţii, cu numele lui Hristos.
Căci mintea noastră este permisivă şi suntem căzători...
Eu ţi-am dat un exemplu, în biserică însă se petrec multe lucruri benefice sănătăţii tale.
Vei spune – deh, bărbaţii!, - de ce este slujba aşa de simplă? Pentru că ea se adresează şi „celui mai micuţ dintre micuţi”, şi cel mai neşcolarizat suflet care intră în biserică să poată să înţeleagă o învăţătură.
Vrei să ştii mai mult, „bate şi ţi se va deschide, caută şi ţi se va da”, scrie în Biblie.
Iisus a spus „Sunteţi mai mult decât acest corp de carne”, dar dacă ar fi vorbit despre corpul energetic, crezi că strămoşii noştrii ar fi înţeles? Fă o practică spirituală şi calităţile paranormale ţi se vor dezvolta. Poţi de exemplu să-ţi deschizi „al treilea ochi”, şi la o anumită treaptă de vedere prin el, vezi lucrurile holistic: vezi obiectul tridimensional, vezi de unde vine şi ce va deveni el. Şi înţelegi datele cu care se lucrează la şcoala pământ.
Ceva palpabil....Uite, medicina tradiţională chineză lucrează de 4.000 de ani pe corpul energetic, corp care este alcătuit din canale şi centri energetici şi care este într-un continuu schimb energetic cu universul. Acest corp absoarbe şi elimină energie. Şi energia aceea, pe care noi o absorbim, ca să putem trăi de unde crezi că vine? DE LA CINE?
Old 07-30-2008
FlorinG's Avatar
Utilizator înregistrat

Default fg to armanca

Imi dai exemple. Bun. Dar tot fara a fi cercetate si explicate. Oare si NASA face la fel cind trimite masinarii prin spatiu ? Doamne-ajuta sa fi facut calcule corecte si sa nu pocneasca navetele. OOOfff, a pocnit naveta, iar ne incearca Domnul credinta !
Nu stiu daca explicatia medicinei chineze e chiar "energia". Poate se stimuleaza niste puncte de pe sau din organism care reactioneaza intr-un anume fel pe care chinezii l-au observat. Si au invatat la ce stimuli ce reactii primesti. Asta nu inseamna ca e vreo energie care vine de la cineva. Iti zic eu, Soarele e Dumnezeul nostru si de acolo ne vine viata, energia, lumina. El e atotputernicul de care depinde viata pe pamint.
In fine, nu neg puterea psihologica si de autosugetie a ritualurilor religioase. Ce ma incomodeaza sint explicatiile legendofile ale fenomenelor pe care nu le intelegem.
Reply With Quote
Old 07-30-2008
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Cool to michele

Scris de catre michele0 View Post
In raceala asta mormantala, putem vorbi de strigoi, vrajitoare si impietrire.
In schimb...in religia iubirii, nu este fanatism, nu este ura si incancenare.

ISUS ESTE IUBIRE !
Religia iubirii ?
Spune asta celor crestinati cu sabia. Sau celor arsi pe rug in numele Inchizitiei.
Old 07-30-2008
ssorini
Guest

Default ss>kant

Religia iubirii ?
Spune asta celor crestinati cu sabia. Sau celor arsi pe rug in numele Inchizitiei.
Pai asta nu era crestinism Kant ....Era prostie,amagire ,dorinta de putere ,de bani ,control etc.Ce treaba au astea cu crestinismul ?.Stim bine ca se pot face porcarii in numele oricarei idei ,indiferent cat de buna este acea idee.
Reply With Quote
Old 07-30-2008
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Smile to sorin

Scris de catre ssorini View Post
Pai asta nu era crestinism Kant ....Era prostie,amagire ,dorinta de putere ,de bani ,control etc.Ce treaba au astea cu crestinismul ?.Stim bine ca se pot face porcarii in numele oricarei idei ,indiferent cat de buna este acea idee.
Exact. La fel cu ceea ce traim noi acum. Democratie ???
Old 07-30-2008
ana_armanca's Avatar
Utilizator înregistrat

Unhappy

Nu stiu daca explicatia medicinei chineze e chiar "energia". Poate se stimuleaza niste puncte de pe sau din organism care reactioneaza intr-un anume fel pe care chinezii l-au observat. Si au invatat la ce stimuli ce reactii primesti. Asta nu inseamna ca e vreo energie care vine de la cineva.
Medicina tradiţională chineză se adresează corpului energetic, pe care clarvăzătorii îl văd.
Acest corp energetic are meridiane prin care energia circulă şi centri energetici prin care se captează energie din jur.
Acupunctura nu stimulează nişte puncte ci produce nişte reacţii de ardere a unor energii care stagnează în puncte precise, situate pe meridiane energetice.
Qigong-ul înseamnă exerciţii prin care se acumulează energie în centri energetici. Qung fu, ceea ce la noi se traduce prin măiestrie exprimă de fapt cantitatea de energie acumulată în XIAN DANTIAN, centru energetic situat la 3 cm sub ombilic, 3 cm în interior. Marii maeştrii reuşesc să acumuleze cantităţi imense de energie în acest centru , pe care apoi „o distilează”, adică îi ridică vibraţia.
Vindecarea în corpul energetic aşa se face: bolile din corpul energetic sunt cauzate de energii care stagnează (bing qi), energii de joasă vibraţie. O energie cu vibraţie înaltă împinge energia de joasă vibraţie spre exterior, vindecând.
Chinezii practică qigong preventiv, şi din convingere şi pentru că se ştiu săraci şi nu au bani de medicamente.
Practicat ritmic, qigong-ul, după ce te însănătoşeşte duce la apariţia a ceea ce noi numim „calităţi paranormale”. Toţi le avem în noi, dar nu muncim să le activăm.
Ştii, în China sunt sate în care aproape toată lumea are deschis „al treilea ochi” şi când merg la cules de cartofi, nu rămâne un cartof în pământ, pentru că toţi văd prin obiecte...
Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
NU poti posta thread nou
NU poti raspunde
Nu poti posta atasamente
NU poti edita postarile tale

BB code is On