Go Back   Realitatea .NET » FORUM » ARHIVA » Altele

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-23-2008
Der Bedeu Der Bedeu is offline
Senior Member

Scris de catre Diana B View Post
Am o intrebare mai directa avand in vedere ca voi v-ati aratat deschisi sa raspundeti la intrebari.

Voi incepe ca parerea mea despre evrei, parere formata in urma experientelor mele si a oamenilor celebrii cunoscuti. Evreii sant oameni culti, inteligenti si extrem de zgarciti si smecheri. Se ajuta extraordinar de bine unul pe altul. Si vorbesc urat despre evrei ca sa te vada ce parere ai tu(asta faceau si comunistii: spuneau bancuri despe ceausescu ca sa te ... stimuleze sa spui si tu).
Din cate stiu eu in 1948, dupa razboi a-ti intrat in Palestina si a-ti castigat razboiul. Asa a aparut israelul. Si tulburarile din regiune.
Acum intrebarea mea: "Cum trebuiau sa reactioneze arabii, sa va stranga in brate si se bucure?"

Ma intreb cum ar fi acum daca ungurii ar intra acum si ar cuceri ardealul, pentru ca ei l-au detinut 1000 de ani. Nu de alta dar am familie acolo, si satul de unde este tatal meu este sat romanesc, 100%.

Sper ca intrebarea sa nu fie prea grea! Asta pentru ca vad ca este un subiect tabu!
Diana B,
Tu nu cunosti evrei.Tu cunosti doar trei copi si jumatate si in locul tau nu m`as aventura sa astern aci parerea mea despre un subiect care mi-e absolot strain.Tot ce sti tu de evrei sunt idei neadevarate starnite de OAMENI RAI care au interes bolnavicios sa ponegreasca evreii. Dece? Pai ca l`a omorat pe Hristos si azi vor sa stapaneasca lumea.OAMENI RAI SI PROSTI.
Inteleg ca evreii tai sunt zgarciti.Cum ai ajuns la asta? Nu va`u dat bani sa va cumparati masina sau nu va`u invitat la o bere? Ai scris in continuare ca sunt calici,calici si inca o data calici. Daca nu gresesc , ca romana mea o ai cam uitat,calic este un om sarman,cersetor, care nu are nimic. Daca asa, cum poate un calic sa fie zgarcit?Zgarcit la ce nu are?
Nu te impresiona de ce scrie aci un pui de Dac,ca evreii sunt camatari ,crede-ma ca el stie de evrei mai putin ca tine care, scuza-ma,nu sti nimic.
O sa te mire dar sa sti ca sunt si evrei nu prea inteligenti ca sa nu spun mai rau.Asa ca nici cu asta n`ai reusit. Evreii sunt un popor ca toti altii. Sunt buni, sunt rai, sunt cinstiti si banditi, exact ca totii altii. Ce-i adevarat este ca sunt si evrei hoti ca romani hoti si diferenta intre ei este ca romanul este prins de politie mult mai usor.
Old 10-23-2008
EFORIE's Avatar
EFORIE EFORIE is offline
Utilizator înregistrat

Felicitari DerBedeu pentru cinstea matale :
Zici : " adevarat este ca sunt si evrei hoti ca romani hoti si diferenta intre ei este ca romanul este prins de politie mult mai usor. "

Aici mi-a placut .
Daca mai zici si ceva de bancile care ne fura nu ar fi rau .
Si cine cunduc majoritatea bancilor ?

http://daciacreatemybb2comindexphp.c....com/index.php
Old 10-23-2008
Senior Member

Scris de catre EFORIE View Post
Felicitari DerBedeu pentru cinstea matale :
Zici : " adevarat este ca sunt si evrei hoti ca romani hoti si diferenta intre ei este ca romanul este prins de politie mult mai usor. "

Aici mi-a placut .
Daca mai zici si ceva de bancile care ne fura nu ar fi rau .
Si cine cunduc majoritatea bancilor ?
Nu stiu cine le conduc la voi dar la noi avem oameni destepti care nu au riscat ca americanii si situatia financiara a noastra este mult mai buna decat in multe alte tari.
Sa fiti fericiti daca aveti evrei ca istia la carma bancilor ca ei valoreaza fiecare leu care primesc leafa si bonusuri.
Euforie, "bancile care ne fura" este un verdict foarte grav, Ai dovezi ca te fura banca? Da-o in judecata deocamdata inceteaza cu declaratile popoliste de trei bani ca ele numai iti strica renumele de om destept.
Old 10-23-2008
EFORIE's Avatar
EFORIE EFORIE is offline
Utilizator înregistrat

DerBedeu
Mai urmareste si presa romaneasca inainte de a ma face populist
" Dobanzile crescute excesiv la imprumuturile in lei pe piata interbancara, pana la 40-56%, sunt temporare si ar fi neintelept ca bancile romanesti sa-si taxeze clientii la aceste dobanzi ridicate, a avertizat Mugur Isarescu, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei (BNR). "
http://www.netfinanciar.ro/articol-7...e-clienti.html

Dobanda ridicata = furt
Dobanzi ce sunt crescute de banci, dupa semnarea contarctului = furt

Old 10-23-2008
EFORIE's Avatar
EFORIE EFORIE is offline
Utilizator înregistrat

Default Tu ai plecat din Romania

Scris de catre Der Bedeu View Post
Nu stiu cine le conduc la voi dar la noi avem oameni destepti care nu au riscat ca americanii si situatia financiara a noastra este mult mai buna decat in multe alte tari.
Sa fiti fericiti daca aveti evrei ca istia la carma bancilor ca ei valoreaza fiecare leu care primesc leafa si bonusuri.
Euforie, "bancile care ne fura" este un verdict foarte grav, Ai dovezi ca te fura banca? Da-o in judecata deocamdata inceteaza cu declaratile popoliste de trei bani ca ele numai iti strica renumele de om destept.
Ca nu ti-ai putut platii chiria !
http://ro.netlog.com/go/explore/videos/videoid=82634

Old 10-23-2008
Senior Member

Scris de catre EFORIE View Post
DerBedeu
Mai urmareste si presa romaneasca inainte de a ma face populist
" Dobanzile crescute excesiv la imprumuturile in lei pe piata interbancara, pana la 40-56%, sunt temporare si ar fi neintelept ca bancile romanesti sa-si taxeze clientii la aceste dobanzi ridicate, a avertizat Mugur Isarescu, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei (BNR). "
http://www.netfinanciar.ro/articol-7...e-clienti.html

Dobanda ridicata = furt
Dobanzi ce sunt crescute de banci, dupa semnarea contarctului = furt
Daca ati hotarat sa adoptati un regim capitalist,uitati-va la ce iscaliti cand vi se propune un imprumut. Nu esti obligat sa iscalesti orbeste si fati socoteala daca esti gata sa accepti clauzele scrise in contract.Nu ti se potriveste? Stai la tocmeala sau mergi la altii.Incetati sa va purtati , sa va plangeti si sa va simtiti ca victime voi cei care greselile voastre le treceti la altii. Nimeni nu-ti mareste dobanda dupa semnarea contractului DACA NU ESTE O CLAUZA POTRIVITA IN CONTRACT pe care ai semnat.
Old 10-23-2008
EFORIE's Avatar
EFORIE EFORIE is offline
Utilizator înregistrat

Exclamation Multumesc amice DerBedeu

Scris de catre Der Bedeu View Post
Daca ati hotarat sa adoptati un regim capitalist,uitati-va la ce iscaliti cand vi se propune un imprumut. Nu esti obligat sa iscalesti orbeste si fati socoteala daca esti gata sa accepti clauzele scrise in contract.Nu ti se potriveste? Stai la tocmeala sau mergi la altii.Incetati sa va purtati , sa va plangeti si sa va simtiti ca victime voi cei care greselile voastre le treceti la altii. Nimeni nu-ti mareste dobanda dupa semnarea contractului DACA NU ESTE O CLAUZA POTRIVITA IN CONTRACT pe care ai semnat.
Am citit, am verificat si tu-le muma in cor de hoti, au marit dobanda .
Maine ma duc la Protectia Consumatorului si sapatamana viitoare ii dau in judecata !

Old 10-26-2008
RocketQu33n's Avatar
RocketQu33n RocketQu33n is offline
Senior Member

Am parcurs aceste pagini si sincer, ma asteptam la mai multe reactii negative impotriva evreilor. Ben Gal, abia acum imi dau seama cata dreptate ai spunand ca locul nostru este in Israel. Locuiesc intr-o tara unde oamenii judeca alt popor dupa 3 'exemplare', oameni care se considera cultivati si initiati in ale 'psihanalizei' (cred ca habar n-are respectiva ca cel care a initiat aceasta teorie a fost si el, lua'l'ar mama ca nu scapam de ei, un evreu). Pai atunci ce sa mai zic de cei care se multumesc cu 12 clase sau chiar si cei care fac o facultate pt o hartie, ca in restul timpului ii gasesti prin cluburi sau la chefuri de manelisti. Si printre nenumaratele perle ale d-nei, am inteles ca dansa vede emanciparea tarilor dezvoltate si inlaturarea rasismului ca pe o atitudine de fraieri. Vezi doamne, noi, romanii suntem mai destepti si nu ne deranjeaza daca presedintele nostru vorbeste in termeni precum "_____ca imputita". Evident, de criza financiara tot evreii sunt de vina, directorii tuturor bancilor din Romania evrei sunt, ca un roman, ca bun crestin ce este, nu ar fi marit dobanzile sarmanului concetatean. Poate ca si presul care i'a disparut acum cativa ani din fata usii (practica des intalnita in trecut) tot un evreu 'calic' i l'a furat. Si ca sa'i mai dau d-nei un subiect de psihanaliza freudiana a poporului evreu, poate mergi odata prin Israel sa vezi ca pe mancare, pe tigari, pe orice inscriptie vrei gasesti scris in 3 limbi: ebraica, araba, rusa (pt ca sunt 1000000 evrei rusi in il). Intr-adevar smecheri, evreii astia.
Old 10-26-2008
ssorini
Guest

Smile ss>diana

Scris de catre Diana B View Post
Ultima data i-a spus unul ca Romania a tradat Germania in razboi. Atata i-a trebuit respectivului. A trebuit sa suporte nu numai el, dar si ceilalti de la masa, o ora de lectie de istoria romaniei!
Poti sa-mi spui si mie pe scurt ce i-a spus individului ala care a sustinut ca Romania a tradat Germania in razboi ?Sunt foarte curios si mai mult,asa cred si eu ....Nu asa au stat lucrurile ?.....
Old 10-26-2008
ben_gal ben_gal is offline
Senior Member

Scris de catre ssorini View Post
Poti sa-mi spui si mie pe scurt ce i-a spus individului ala care a sustinut ca Romania a tradat Germania in razboi ?Sunt foarte curios si mai mult,asa cred si eu ....Nu asa au stat lucrurile ?.....
Scriam undeva ca Antonescu trebuia sa-si dea seama ca se infrateste cu un looser - Hitler si mi s-a raspuns ca dupa razboi sunt mare destept. Dar Charlie Chaplin a stiut in 1941 ca Hitler va da chics - vezi filmul "Dictatorul". Antonescu a spus ca nu-l putea parasi pe Hitler dupa recapatarea Basarabiei si Bucovinei pe chestie de onoare militara, dar un an mai apoi a avut tratative secrete cu aliatii ca sa intoarca armele. Dupa mazilirea lui a fost infiintata Divizia Tudor Vladimirescu - din ordinul Regelui Mihai, daca nu ma insel. Asa si trebuia, dar de la bun inceput. Altfel totul pare "frunza-n vint".
Old 10-26-2008
Senior Member

Scris de catre RocketQu33n View Post
Am parcurs aceste pagini si sincer, ma asteptam la mai multe reactii negative impotriva evreilor. Ben Gal, abia acum imi dau seama cata dreptate ai spunand ca locul nostru este in Israel.
Reactionez doar la un fragment, Rocket. Da, locul nostru este in Israel. Citesc ca au fost profanate 200 de morminte evreiesti la voi si cineva, in alt forum scrie: "Si cum e cu cele crestinesti profanate de evrei? [!?]. Aici am vazut postarea lui Blue legata de "ghetourile" arabe din Gaza. I-am raspuns, dar nu a reactionat. Lipsa reactiilor negative se explica prin lipsa de argumente, dar nu ma insel pe mine insumi - el si altii cred neschimbat. Poate ca nu exista in Romania un pericol real pt evrei, dar, totusi, locul nostru este in Israel.
Pe vremea lui Dej manifestarile antisemite erau pedepsite, dar expresia "la Palestina, _____e" era mereu auzita.
Daca vrei sa vii aici am putea discuta.
Old 10-26-2008
ssorini
Guest

Default ss>ben

Scris de catre ben_gal View Post
Scriam undeva ca Antonescu trebuia sa-si dea seama ca se infrateste cu un looser - Hitler si mi s-a raspuns ca dupa razboi sunt mare destept. Dar Charlie Chaplin a stiut in 1941 ca Hitler va da chics - vezi filmul "Dictatorul". Antonescu a spus ca nu-l putea parasi pe Hitler dupa recapatarea Basarabiei si Bucovinei pe chestie de onoare militara, dar un an mai apoi a avut tratative secrete cu aliatii ca sa intoarca armele. Dupa mazilirea lui a fost infiintata Divizia Tudor Vladimirescu - din ordinul Regelui Mihai, daca nu ma insel. Asa si trebuia, dar de la bun inceput. Altfel totul pare "frunza-n vint".
Cand Romania a intors armele deja aliatii debarcasera in Normandia deci era clar pentru orice prost ca razboiul este pierdut si ca trebuie sa iesim cat mai rapid din alianta cu Germania care ne-a parut candva cartea castigatoare.Nu am fost singurii care i-am tradat pe nemti,si finlandezii au facut asta spre exemplu.Romania mizase pe o carte gresita iar acest lucru trebuia indreptat pana nu era prea tarziu(si deja cam era ,rusii erau in Moldova),chestie de interes national ....Tratative secrete cu aliatii a avut atat Antonescu cat si partidele istorice,Regele Mihai etc deoarece toti realizau ca Germania a pierdut razoboiul si ca interesul national ne impune sa nu continuam o lupta de partea invinsului.

Divizia Tudor Vladimirescu a fost infiintata la 15oct 1943 ,din prizonieri romani trecuti de partea rusilor,la ordinul lui Stalin .Astfel de unitati au avut si germanii din prizonieri rusi (numiti impropriu "vlasovisti").

PS:Superb film "Dictatorul"...
Old 10-26-2008
Senior Member

Divizia Tudor Vladimirescu a fost infiintata la 15oct 1943 ,din prizonieri romani trecuti de partea rusilor,la ordinul lui Stalin
Da. Imi amintesc acum. Au fost insa doua etape.
1. Divizia Tudor Vladimirescu in '43 din prizonieri romani .
2. Intoarcera armelor Armatei Romane din porunca Regelui dupa arestarea lui Antonescu.
De fapt "fratia" de arme cu Hitler a fost o alianta intre sarac si bogat. Armata Romana nu avea utilajele necesare si Hitler n-a dat nimic. El a vrut doar petrolul din Valea Prahovei si asa au murit 180.000 de romani la "Cotul Donului" si mai apoi peste 100.000 cind cu retragerea.
Old 10-26-2008
ssorini
Guest

Default ss>ben

Da. Imi amintesc acum. Au fost insa doua etape.
1. Divizia Tudor Vladimirescu in '43 din prizonieri romani .
2. Intoarcera armelor Armatei Romane din porunca Regelui dupa arestarea lui Antonescu.
De fapt "fratia" de arme cu Hitler a fost o alianta intre sarac si bogat. Armata Romana nu avea utilajele necesare si Hitler n-a dat nimic. El a vrut doar petrolul din Valea Prahovei si asa au murit 180.000 de romani la "Cotul Donului" si mai apoi peste 100.000 cind cu retragerea.
Da,petrolul a contat foarte mult .Traditional politicienii romani erau de partea Angliei si a Frantei,acestea insa erau prea departe si in plus pareau si ca mananca bataie de la nemti.Nici macar nu stiu daca se putea vorbi cu adevarat de "o alegere" atunci cand ne-am situat de partea Germaniei,Romania mereu a cautat sa se situeze de partea celui mai tare iar Germania parea atunci cea mai tare .Promisiunea Transilvaniei(luata tot de ei) daca suntem "cuminti",promisiunea recuperarii Basarabiei ,pericolul comunismului si al Uniunii Sovetice,situatia de pe front in care aliatii pierdeau ,presiunile unor partide extremiste ca Garda de Fier ,toate au condus la aceasta decizie nefericita de a ne alia cu Germania.

Pe de alta parte Ben ,pentru noi istoria era deja scrisa.Bulgarii nu au luptat contra rusilor si tot au fost ocupati ...
Old 10-26-2008
Senior Member

Da,petrolul a contat foarte mult .
Tara petrolul Romaniei Germania n-ar fi putut ataca Rusia, asa ca Romania ar fi fost ocupata oricum.
Pe de alta parte Ben ,pentru noi istoria era deja scrisa.Bulgarii nu au luptat contra rusilor si tot au fost ocupati ...
Ar fi fost ocupata, dar n-ar fi murit soldati romani daca Antonescu ar fi stat linistit. Dupa razboi nordul Transilvaniei ar fi fost returnat Romaniei.
Bulgarii au fost ocupati, dar Regele Boris a avut curajul sa se impotriveasca Hitlerului si sa-i salveze pe cei 50.000 de evrei ai lui si nici soldati bulgari n-au murit.
Pe scurt, Antonescu a gresit pe toata linia si a murit moarte rusinoasa avind pe constiinta moartea a peste 1/2 milion de oameni.
Old 10-26-2008
ssorini
Guest

Default ss>ben

Fara petrolul Romaniei Germania n-ar fi putut ataca Rusia, asa ca Romania ar fi fost ocupata oricum.
Tocmai ,preferi sa te aliezi cu cineva si sa vinzi petrolul decat sa il dai gratis si sa te mai si ocupe.In plus daca Romania era ocupata de nemti nu stiu daca mai ramaneau evrei in tara ,macelul ar fi fost si mai mare.Nu mai auzeam azi nici de Steinhardt ,nici de Mihail Sebastian etc etc.Polonia a luptat impotriva nemtilor dar cu toate astea nu a reusit sa-si salveze evreii iar macelul la ei a fost mult mai dur decat in Romania.Mai mult Ben,aliatii aia care dupa razboi se dadeau mari aparatori ai evreilor nu i-au primit nici macar pe evreii din Germania cand era clar ca sunt macelariti,au primit doar cateva personalitati si un numar redus de copii care au rebuit sa-si paraseasca familiile .Si mai mult,in mai 1939 au limitat dreptul la emigrare in Palestina(iar in iunie au interzis definitiv emigrarea in Palestina) care mai putea salva ceva evrei si au si interzis dreptul evreilor de a fi proprietari de pamant in Palestina.Iti dai seama cati dintre evrei au murit in Germania doar din cauza ca nu au fost primiti in Anglia sau USA ?Iata un alt exemplu :"Vasului St. Louis, cu 930 de refugiaţi evrei la bord, i se interzice acostarea în Cuba, SUA, Mexic, fiind obligat în cele din urmă să revină în Europa, în portul Hamburg."

http://www.idee.ro/holocaust/38-39.html

Ce s-a intamplat cu evreii a fost o rusine ,la aceasta rusine insa multi au avut partea lor de vina chiar daca,intr-adevar ,nemtii au fost vinovatii principali .
Old 10-26-2008
Senior Member

Tocmai ,preferi sa te aliezi cu cineva si sa vinzi petrolul decat sa il dai gratis si sa te mai si ocupe.In plus daca Romania era ocupata de nemti nu stiu daca mai ramaneau evrei in tara ,macelul ar fi fost si mai mare.Nu mai auzeam azi nici de Steinhardt ,nici de Mihail Sebastian etc etc.Polonia a luptat impotriva nemtilor dar cu toate astea nu a reusit sa-si salveze evreii iar macelul la ei a fost mult mai dur decat in Romania.
Polonezii erau antisemiti. Bulgarii crestini aveau mare respect pt evreii "lor". Nu putem sti care ar fi fost soarta evreilor daca Romania nu intra in razboi, dar avem exemplul Regelui Boris al Bulgariei - V. mai sus. Hitler avea nevoie de petrolul romanilor si poate ar fi luat petrolul si i-ar fi lasat pe evrei si romani in pace. Asa a facut in Bulgaria si doar bulgarii nu i-au dat lui Hitler nimic.
Dealtfel si Antonescu a refuzat cererea lui Hitler de a ucide pe supravietuitorii evrei in 1943 si n-a patit nimic.
Chestia e ca Antonescu, ca si polonezii, la inceputul razboiului a vrut sa "curete" Romania de evrei, dar in '43, atunci cind era clar ca Hitler pierde razboiul, a vrut sa salveze aparentele pt a-si salva pielea.
Cit despre petrol. Antonescu a primit de la Hitler plata in aur. Unde e aurul asta acum?
Mai mult Ben,aliatii aia care dupa razboi se dadeau mari aparatori ai evreilor nu i-au primit nici macar pe evreii din Germania cand era clar ca sunt macelariti,au primit doar cateva personalitati si un numar redus de copii care au rebuit sa-si paraseasca familiile .Si mai mult,in mai 1939 au limitat dreptul la emigrare in Palestina(iar in iunie au interzis definitiv emigrarea in Palestina) care mai putea salva ceva evrei si au si interzis dreptul evreilor de a fi proprietari de pamant in Palestina.Iti dai seama cati dintre evrei au murit in Germania doar din cauza ca nu au fost primiti in Anglia sau USA ?Iata un alt exemplu :"Vasului St. Louis, cu 930 de refugiaţi evrei la bord, i se interzice acostarea în Cuba, SUA, Mexic, fiind obligat în cele din urmă să revină în Europa, în portul Hamburg."

http://www.idee.ro/holocaust/38-39.html

Ce s-a intamplat cu evreii a fost o rusine ,la aceasta rusine insa multi au avut partea lor de vina chiar daca,intr-adevar ,nemtii au fost vinovatii principali .
Da. Nimeni nu a fost dispus sa-i ajute pe evrei si asta arata ca nu e bine sa fii striin in tara altuia.
Si da, evreii au partea lor de vina. Cercetarile sunt in toi.
Old 10-26-2008
ssorini
Guest

Smile

Polonezii erau antisemiti. Bulgarii crestini aveau mare respect pt evreii "lor". Nu putem sti care ar fi fost soarta evreilor daca Romania nu intra in razboi, dar avem exemplul Regelui Boris al Bulgariei - V. mai sus. Hitler avea nevoie de petrolul romanilor si poate ar fi luat petrolul si i-ar fi lasat pe evrei si romani in pace. Asa a facut in Bulgaria si doar bulgarii nu i-au dat lui Hitler nimic.
Dealtfel si Antonescu a refuzat cererea lui Hitler de a ucide pe supravietuitorii evrei in 1943 si n-a patit nimic.
Chestia e ca Antonescu, ca si polonezii, la inceputul razboiului a vrut sa "curete" Romania de evrei, dar in '43, atunci cind era clar ca Hitler pierde razboiul, a vrut sa salveze aparentele pt a-si salva pielea.
Cit despre petrol. Antonescu a primit de la Hitler plata in aur. Unde e aurul asta acum?

Da. Nimeni nu a fost dispus sa-i ajute pe evrei si asta arata ca nu e bine sa fii striin in tara altuia.
Si da, evreii au partea lor de vina. Cercetarile sunt in toi.
Sincer nu vad care este partea de vina a evreilor ....

In privinta polonezilor eu nu stiu sa fie antisemiti si nici nu stiu ca ei sa-i fi omorat pe evrei ci nemtii .Din cate stiu eu polonezii(rezistenta si armata poloneza din Anglia ) au sprijinit revolta evreilor din Ghetou iar evreii au sprijinit la randul lor insurectia din Varsovia (sunt de fapt doua lucruri diferite chit ca unii le confunda mai mult sau mai putin voit) .Posibil insa sa fi existat curente antisemite in Polonia dar au existat si in Romania si in toata Europa la acea vreme din pacate.Oricum,dupa mine nu polonezii sunt cei care trebuiesc acuzati de crimele impotriva evreilor ci nemtii.

Legat de ce inseamna "strain in tara altuia" dupa razboi Anglia le-a propus evreilor sa isi faca un stat in Europa ,pe teritoriul Germaniei ...Normal ca evreii au fost prea inteligenti sa accepte asa o tampenie.
Old 10-26-2008
RocketQu33n's Avatar
RocketQu33n RocketQu33n is offline
Senior Member

Sincer nu vad care este partea de vina a evreilor ....

In privinta polonezilor eu nu stiu sa fie antisemiti si nici nu stiu ca ei sa-i fi omorat pe evrei ci nemtii .Din cate stiu eu polonezii(rezistenta si armata poloneza din Anglia ) au sprijinit revolta evreilor din Ghetou iar evreii au sprijinit la randul lor insurectia din Varsovia (sunt de fapt doua lucruri diferite chit ca unii le confunda mai mult sau mai putin voit) .Posibil insa sa fi existat curente antisemite in Polonia dar au existat si in Romania si in toata Europa la acea vreme din pacate.Oricum,dupa mine nu polonezii sunt cei care trebuiesc acuzati de crimele impotriva evreilor ci nemtii.

Legat de ce inseamna "strain in tara altuia" dupa razboi Anglia le-a propus evreilor sa isi faca un stat in Europa ,pe teritoriul Germaniei ...Normal ca evreii au fost prea inteligenti sa accepte asa o tampenie.
Polonezii sunt in momentul de fata anti-rusi si anti-germani. Din auzite stiu ca dupa razboi a existat un val mare de antisemitism in Polonia, majoritatea populatiei acuzand evreii a fi principalii vinovati pt invadarea tarii de catre nazisti (?). Cunosc o familie de evrei care dupa razboi au trait in Polonia si tineau icoane in casa pt a nu se afla ce sunt. Desi e ciudat, deoarece polonezii au suferit la fel de mult ca si evreii.
Old 10-26-2008
LEONARDO LEONARDO is offline
Senior Member

MAHMOOD DARWISH (1941-2008 ) a fost considerat un Eminescu al Palestinei.

De mi-ar fi dat s-o iau de la-nceput
De mi-ar fi dat s-o iau de la-nceput,
Aş alege ceea ce am ales:
trandafirii căţărători pe garduri.
Aş porni iarăşi pe drumul care duce,
sau poate nu duce, la Cordoba.
Mi-aş agăţa umbra între două stânci
ca păsările izgonite să-şi facă acolo cuib.
Mi-aş deşira umbra ca să pot urma
mirosul de migdale ce zboară pe norul de praf.

Aş ostoi apoi la picior de munte: veniţi şi ascultaţi-mă!
Mâncaţi din pâinea mea, beţi din vinul meu!
Nu mă lăsaţi singur pe drumul vieţii
ca pe o salcie obosită…
Iubesc ţara care nu a fost năpădită de imnul plecării
şi nici nu s-a plecat în faţa sângelui şi a femeii.
Iubesc femeile care ascund în dorinţele lor
sinuciderea cailor în prag.
Mă voi întoarce, de-ar fi să mă întorc,
la aceiaşi trandafiri, la aceiaşi paşi,
dar nu mă voi întoarce niciodată, niciodată,
la Cordoba.

Traducere din limba arabă: George Grigore

PS "INTER BELUM MUSAE TACEM "
In opinia mea rezolvarea amiabila a diferendumului israeliano-palestinian va fi solutia viitorului .
Old 11-03-2008
Senior Member

Default Imnul National al Israelului este inspirat din melodia populara romaneasca "Cucuruz c

Barbra Streisand Sings Hatikvah and Talks to Golda Meir
http://il.youtube.com/watch?v=8uPHai...eature=related
Sa specific ca Imnul National al Israelului este inspirat din melodia populara romaneasca "Cucuruz cu frunza-n sus".
Old 11-07-2008
Senior Member

Israelul a desvaluit o noua arma care face parte din campul de lupta a vitorului. Este vorba de o barca cu motor dirijata de departe care poate face cateva servicii.
http://www.youtube.com/watch?v=Z0MeolNQ_Vg
Old 11-07-2008
Senior Member

Default A rivederci si multi corali.

Scris de catre circotas View Post
Este interesant cum 'pasnicii evrei' au inceput o ofensiva chiar impotriva concetatenilor lor. Acum parca incepem sa ne lamurim de ce au inceput si o activitate agresiva pe forumurile romanesti. Probabil este vorba despre scursurile societatii evreiesti - intrebarea este daca vor fi pusi la respect. Pentru ca se pare ca, la noi in tara, specimene oligofrene ca Der Bedeu sunt lasate sa scrie mesaje antiromanesti pe acest forum - oare aceste agresiuni se intimpla si pe alte forumuri?
Salve, Circotas, un evreu te saluta!
Vad ca iti sunstem interesanti si chestia asta ma maguleste.
Ma gindeam la un alt forumist care cria ceva in genul: "Mai nene. Noi suntem inainte de alegeri. Ce ne pasa noua de niste chestii care se petrec la mii de Km de aici". Are dreptate neaosul, dar sunt doar cca. 1100Km.
In orice caz nu a fost nicio revolutie nicaieri. Fiecare cu ale lui. Sunt care distrug faptic cimitire evreiesti si sunt care dau doar din gura pe virtual chestii neplacute unora.
In orice caz legatura intre cele petrecute in Israel si cele de pe forumurile romanesti este o chestine filozofica care ar putea da material pentru multe subiecte de doctorat la multi smecheri, care, dupa indelungi cercetari vor ajunge la concluzia ca nu exista legatura.
Ai nostri ca liliecii. A rivederci si multi corali.
Old 11-07-2008
Senior Member

Scris de catre circotas View Post
Cit despre 'realizari' poporului evreu comparativ cu poporul roman, as vrea sa citez cele scrise in 1905 de Alexandru C Cuza in lucrarea “Comparaţia rasei arice cu rasa semitică”, publicata la Bucuresti:
Tot respectu' pt acest Cuza si pt romani, dar din 1905 trecutara multe valuri pu Bahlui & Jijia.
Apropo. Ce-i aia "arice"? [examen american]. De-a aricilor? Arsice? Ariane?
Old 11-08-2008
Senior Member

Pai domnul Leonardo crede, si asa a scris in mailul lui catre adminul forumului Spirit liber ca tocmai Euforie, Lucidu si altii au placere sa distruga forumuri.Evrei nu a amintit... Cat il cunosc eu pe Leonardo, nu ar fi pierdut ocazie sa ponegreasca rasa inferioara a evreilor...Pote a uitat, ce sa-i faci, varsta,poate nu a intalnit evreu in ultimii 5 ani... Totusi, si eu cred ca tine cacatas:Trebuie sa faceti inca o revolutie si sa alegeti un regim mai potrivit nu unu care da voie la fiecare sa se exprime liber.
Old 11-09-2008
Senior Member

Scris de catre Kroko Diliul View Post
E, nu intelegi! Bineinteles ca intelegi, doar am fost avertizati cu privire la intentiile 'speciale' ale bengalezului...
Dom'le, citeste titlul [provocator] al acestui thread.
Cit despre intentii speciale declar ca imi plak krokodilii sub orice forma...
Old 11-09-2008
Senior Member

Dom'le, citeste titlul [provocator] al acestui thread.
Cit despre intentii speciale declar ca imi plak krokodilii sub orice forma...
Da, si mie, pe carbuni cu mititei si cartofi pai... Da in ultimul timp cam greu sa-i gasesti ca multi cauta de lucru in strainatate.M`am referit la mititei si cartofii pai...

Bookmarks
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
NU poti posta thread nou
NU poti raspunde
Nu poti posta atasamente
NU poti edita postarile tale

BB code is On
Smilies are On