Go Back   Realitatea .NET » FORUM » ARHIVA » Politică

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-21-2007
stefan_a stefan_a is offline
Utilizator înregistrat

Default Romani pe lista neagra a bancilor...

Romani pe lista neagra a bancilor...

...un subiect, care, chiar daca e de natura sociala, il postez aici, la politic, pentru ca se refera, in fapt, la politica sociala - care, iertat sa-mi fie, pe la noi lipseste cu desavarsire... Deh, e greu ...

Am ramas perplex sa aud ca oameni chiar de buna-credinta, care, la un moment dat, din diverse cauze - dobanzi prea mari, probleme de sanatate, evenimente neasteptate in familie etc -, n-au reusit sa-si achite la timp rata lunara catre banci, au fost trecuti pe lista neagra a acestora, fara posibilitatea de a mai putea face vreun imprumut timp de 7 ani (!), ramanand, practic, fara nici o solutie de ajutor financiar.

Cum e posibil ca tu, STAT ROMAN, sa-ti lasi cetatenii de izbeliste, fara nici un ajutor, si asta in timp ce buzunarele bancilor se umfla si se tot umfla cu dobanzile babane pe care le platesti tu, si tu, si tu, imprumutatnt !!!??? Cum e posibil ca tu, stat roman, sa-i bibilesti si protejezi doar pe acesti camatari cu "acte-n regula" Halo, halo, haloooo ... e cineva care sa auda??? !!!!

In tarile cu adevarat civilizate,europene, etapele sunt clare: imprumut-rascumparare de imprumut/imprumuturi/ si, in ultima instanta, Banca Nationala a tarii respective, care intervine - plateste datoriille tale catre banci, iti retrage cardul international, dar iti lasa un card national (intern) cu o suma-limita de creditare, si asta ca sa poti trai si sa nu ajungi in situatia sa te arunci de pe ... Mont Blanc.
In final, tu, cetatean trecut in lista datornicilor, insa ajutat sa iesi din situatie de banca nationala a tarii respective, rambursezi catre aceasta suma datorata, in 8-10 ani, cu o rata si dobanda rezonabile.

Iata inca o tema de dezbatere:

Old 10-21-2007
Miki Şpaga Miki Şpaga is offline
Utilizator înregistrat

Default MS:nu ma pricep insa cred ca e o problema de cerere si ofert

creditele sunt produse ca oricare altele si se cumpara in anumite conditii.Deocamdata bancile dicteaza conditiile insa odata cu cresterea concurentei, clientul va avea mai multe avantaje. Bineinteles, clientul de buna credinta.

Old 10-21-2007
LEONARDO LEONARDO is offline
Senior Member

Default LG : Et in Arcadia ego.

Salve , Fane.Neplata unui comision bancar de 0,5 lei despre care nici nu aveam habar.
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default Ouh, la, la...

... si tu Brutus? Salve si imi pare rau
Old 10-21-2007
LEONARDO LEONARDO is offline
Senior Member

Default LG : "Trăim în România şi asta ne ocupă tot timpul "

Am citat din M.Badea , un clasic în viaţă.
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default Leonard, din pacate,

Leonard, din pacate, vietuim, nu mai traim ...

Numai bine
Old 10-21-2007
ina eyre's Avatar
ina eyre ina eyre is offline
Utilizator înregistrat

Default Fane dragă

în Germania, unde tu zici că ai stat o vremiţă, chestia asta se numeşte Şufa. Dacă eşti pe listă, te-ai ars! Încercaţi să vă obişnuiţi: sunteţi europeni. Mierea e doar în Rai. Şi ăla doar individual.
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default da draga ina, si-ti

da draga ina, si-ti multumesc pentru interventie
... doar ca la dobanzi, cum erau la data imprumutului, de 28-30%... parca nu e prea "cuser". Nu crezi? Si, apoi, bancile au ajuns chiar stat in stat?

Nu, nu am trait in Germania... dar in Franta , da
Old 10-21-2007
ina eyre's Avatar
Utilizator înregistrat

Default Fănică

chestia cu trăitul în DE ai scris-o într-o altă clonă...OK, mă prefac, că n-am ştiut. Şufa e doar lista neagră. Cuşer sau nu, e europenă.
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default Nu, nu sunt eu aclea cu

Nu, nu sunt eu aclea cu DE... cred ca ma confunzi, adica sigur ma confunzi. J suis desolé, draga Ina
Old 10-21-2007
ina eyre's Avatar
Utilizator înregistrat

Default Moa ossi, cher Fane

da' ce să-i faci: se la vii, tojur parsivă.
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default C est vrai, voila ...

C est vrai, voila ... ;-)
Old 10-21-2007
ina eyre's Avatar
Utilizator înregistrat

Default Voala'

de încă nu văzui!!! Ce merdă, nes pa?
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default C est de la merde ... d

C est de la merde ... d accord :-)
Old 10-21-2007
ina eyre's Avatar
Utilizator înregistrat

Default ba spa!

Mă amuzez, sa se tut!

Old 10-21-2007
Ralu Ralu is offline
Utilizator înregistrat

Default atentie la banci!

cititi cu mare atentie contractul, inainte de a imprumuta o suma, mai ales daca girati cu locuinta. ceea ce fac ei, este camata legalizata, sunt niste rechini
__________________________________________________ _____________
Tragedia veacului este ca oamenii cunosc atat de putine lucruri despre oameni. William Dubois
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default wowwwwwwwww ... imi place

wowwwwwwwww ... imi place cum 'vorbesti'
Old 10-21-2007
ina eyre's Avatar
Utilizator înregistrat

Default 'na!

atunci, ne prefacem că suntem doi!
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default Ralu

Ok, Ralu, asta spuneam si eu, ca e camata LEGALIZATA , iar cel care imprumuta nu e deloc protejat
Old 10-21-2007
ioan-drimus ioan-drimus is offline
Utilizator înregistrat

Default Stefan

Stii si tu foarte bina ca banca nu este o institutie de caritate. Dimpotriva, ele sunt facute ca sa faca beneficii. Problema la noi, este absenta statului care in mod normal are datoria sa isi protejeze cetatenii in fata practicilor abuzive. Bancilein Romania abuzeaza de naivitatea cetatenilor. Si cum spui, fac profituri enorme pe seama lipsei de reglementatie in domeniu. Cazuri de interdictii bancare sunt peste tot. Dar interdictia bancara nu inseamna ca nu mai ai dreptul la un cont bancar ci ca nu mai ai voie sa posezi cecuri sau alte mijloace de plata si nu iti mai da nimeni imprumut.
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default Este exact ceea ce spuneam

Este exact ceea ce spuneam in postarea mea ...
Nimeni nu are pretentia ca bancile sa fie institutii caritabile, dar chiar sa fii lasat de izbeliste, fara nici o acoperire in caz de nevoie, este inadmisibil (si, aici, e datoria statului sa 'intervina')
Old 10-21-2007
Danka Danka is offline
Senior Member

Default Danka>stefan; Despre banci si falimentul personal

Hai sa lamurim citeva lucruri pe care eu am senzatia ca le-ai inteles gresit.
In primul rind banca este o institutie financiara care obtine profit impriumutind bani cu dobinda. Asa cum spui tu se comporta precum camatarii. In Romania acesta asemanare este mare pentru ca bancile are dobinzi mari la imprumututi si obtin profituri mari prin comparatie cu alte tari.
Acest lucru se explica si prin faptul ca sistemul este foarte "tinar".
Bancile la fel ca si societatile de asigurari lucreza cu "factorul de risc" adica , in principiu imprumuta bani celor care prezinta factor de risc scazut.
Acest factor de risc se determina cu ajutorul dosarului de credit, un dosar (elecronic) care prezinta istoria ta de creditor.
Aici sint incluse imprumuturile care le-ai luat , modul cum ai rambursat imprumutul, venitul constant pe care il ai dar si suma totala a lichiditatilor pe care le posezi. Prin lichiditati intelegindu-se tot ceea ce ai la valoarea respectiva si pe care poti sa le vinzi in eventualitatea ca trebuie sa-ti acoperi platile.

Dosarul de credit este foarte important. Un dosar bun iti garanteaza dobinzi mici pe termen lung si daca banca vede din dosar ca esti un client serios niciodata nu forteaza executarea silita.

Pentru dobinzi rezonabile regula generala este ca suma imprumutata nu trebuie sa depaseasca suma totala a lichiditatilor (casa, teren, masina, sume in conturi de economii sau portofoliu de actiuni)
Daca suma imprumutata depaseste valoarea lichiditatilor pe care le detii atunci banca inca poate sa-ti dea o dobinda mica cu conditia sa ai un dosar de credit "beton"

Daca dosarul de credit este "slab" atunci banca iti acorda imprumutul cu dobinda mare (factor de risc mare) sau te refuza.

Daca nu reusesti sa rambursezi imprumutul atunci esti in situatia de faliment personal si intr-adevar o perioada de 7 ani nimeni nu-ti mai acorda nici un credit. In plus prin hotarire judecatoreasca poti fi obligat sa vinzi ceea ce poti vinde ca sa platesti imprumutul luat.

In Romania situatia este putin mai fragila din cauza ca asa cum am spus sistemul este "tinar" si prea putini sint cei care au avut timp sa-si consolideze dosarul de credit.
In Canada de exemplu iti trebuie cam 10 ani ca sa poti spune ca ai un credit solid care sa-ti permita sa obtii carti de credit oricind de la orice banca, sau imprumuturi cu dobinda mica pe care le platesti cum si cind vrei tu (Credit Line)

In Romania datorita faptului ca cei mai multi utilizatori de credite bancare nu au avut timp (inca) sa-si faca un dosar de credit "sanatos" banca considera factorul de risc ridicat si in concluzie dobinzile sint mari. Intr-o asemenea situatie nerespectarea angajamentelor de plata poate duce usor la falimentul personal adica asa cum spuneai tu 7 ani NO CREDIT.

In Romania bancile acorda imprumuturi foarte usor fara sa puna prea multa baza pe dosarul de credit din cauza ca:
-asa cum am spus dosarele de credit sint "subtiri"
-factorul de risc ridicat justifica dobinzile mari si implicit profituri mari
-romanii au garantii materiale (proprietati) pe care sint dispusi foarte usor sa le ipotecheze la banca pentru dobinzi extrem de mari.

Financiar vorbind este o prostie sa-ti ipotechezi casa gata platita pentru un interes care in final te va obliga sa platesti casa din nou dar de data asta la pret dublu. O ipoteca pe 10-20 de ani te va obliga sa platesti casa cu 80-100% peste pretul original hotarit de banca. Prostia este si mai mare cind acesti bani nu sint folositi ca investitie care sa aduca profit.
Daca folosesti acesti bani pentru bunuri de larg consum inclusiv automobile esti falit din momentul in care semnezi ipoteca.

Daca ai ajuns in acesta situatie nu poti invinui banca ci pe tine insuti pentru ca nu ai stiut sa-ti organizezi finantele personale.
Old 10-21-2007
Tiberivs Tiberivs is offline
Utilizator înregistrat

Default exemplificare

ofertant: Altex
cumparator: tiberivs
obiect cumparat in rate: imprimanta
Finantator: EuroRetail srl
intermediar operatiuni plata: Banc Post
modalitate de plata: numerar, la ghiseu

Cum face un camatar? La data scadenta este de negasit, apoi vine si-ti ia casa.
Cum face Euro Retail&BancPost&Altex? La data scadenta nu te lasa sa platesti!
Dar cu "motive": nu sunt destule ghisee in banca, oamenii stateau la cozi (2005) sa plateasca, eu veneam la ora 11 si tipau ceilalti la mine ca ei stau de la ora 9 dimineata la coada.
Am incercat: am vrut sa intru cu forta peste gardian sa platesc, nu m-a lasat, le-am zis oamenilor ca-i am de martori si ca vin cu avocat sa semneze si sa consemneze ce-au vazut: "un client a vrut sa plateasca si n-a fost lasat". Care a fost conluzia lor???
"treci, ba, la coada!"

da, oameni buni, prostii mi-au zis-o pe fata: taci si s**e!
.
.
.~~~~~~~~~~
PARTÍD s. n. grupare relativ organizată şi stabilă, care exprimă sintetic şi reprezintă interesele unui anumit grup social, căutând să le apere şi să le promoveze împotriva altora şi luptând pentru cucerirea sau menţinerea
Old 10-21-2007
d_d's Avatar
d_d d_d is offline
Utilizator înregistrat

Default d_d to tiberivs

Te rog foarte mult să mă luminezi, fără să te superi, dacă se poate, pentru ceea ce te întreb.
De ce ţi-ai ales un asemenea avatar? Mie mi-e de-a dreptul rău de câte ori îl privesc! Îmi scapă mie ceva? Îmi poţi spune ceva în sensul ăsta pentru a-mi ameliora starea?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~
"Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie, totusi, sa-ti mearga mintea."
(George Brassens)

http://alexaionescu.wordpress.com
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default Bine-ai venit in 'clubul'

Bine-ai venit in 'clubul' nostru ...
Si finalul? - ca nu-l pot intui ( astea-s intamplari cu final neasteptat, desigur)
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default tiberivs to d_d

.nu, nu-ti pot spune nimic pentru a-ti ameliora starea. De ce? Pentru ca nu-ti pot transmite adevarul meu, tot ce pot face este sa ti-l prezint asa cum il simt eu, restul iti ramane de interpretat.
Poti alege sa-l ignori daca te deranjeaza. Sau poti alege sa-l infrunti privindu-l cu alti ochi. Nu conteaza ce alegi, important este dreptul de-a alege.
Vei intelege oare judecand ceea ce trebuie sa crezi simtind?
las-o balta
.
.
.~~~~~~~~~~
PARTÍD s. n. grupare relativ organizată şi stabilă, care exprimă sintetic şi reprezintă interesele unui anumit grup social, căutând să le apere şi să le promoveze împotriva altora şi luptând pentru cucerirea sau menţinerea
Old 10-21-2007
d_d's Avatar
d_d d_d is offline
Utilizator înregistrat

Default d_d to tiberivs

Of... cred că într-un fel mă aşteptam, poate că SPERAM să fie cam ceea ce am înţeles că mă inviţi tu să fac/simt/cred/interpretez....
Dar alţi ochi nu am, totuşi, cel puţin la primul impact!

Nu cred că ar trebui să fie ĂSTA adevărul tău! Ar fi păcat!
O las... cred că nu e un subiect în care te simţi confortabil! În general, atunci ne înnodăm cuvintele când vrem să "struţim" un pic ceea ce nu ne convine! :wink:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~
"Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie, totusi, sa-ti mearga mintea."
(George Brassens)

http://alexaionescu.wordpress.com
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default finalul era de asteptat

.m-am bosumflat, am plecat la treaba mea si cateva luni la rand am lasat pe altcineva sa-mi plateasca rata pana cand s-a mai ameliorat situatia. Finalul pe care probabil il asteptai: da, sunt in baza de date pentru doua rate neplatite la timp, rate de doua sute de mii vechi.
Faza dura anul asta, eu stiam ca mi-am achitat cheditul (poveste lunga, am facut trei drumuri la Bucuresti pana sa scap de ei)... ei bine, nu era asa. M-am trezit cu telefon (auzi aici obraznicie) in vecini ! Cum, vere, de-si permit sa streseze vecinii cu aberatiile lor? Oare asa de disperati sunt operatorii de credite, ca au ajuns sa te caute prin vecini? Si, ma rog, cu ce drept, unde-i intimitatea aluia???
In fine, eu ma stiam achitat, postasul nu mi-a mai adus nici o hartie, de fapt postas nu mai avem din primavara, si m-am trezit cu inca doua luni neplatite ( paradoxul era ca eu nu platisem chiar comisionul de posta, pfff... vreo zece mii... si pentru asta penalitate de intarziere de 300 de mii/luna, s-au strans iar vreun milion jumate, aveam cardul rupt intentionat, dar am platit pana la urma)
deh...
.
.
.~~~~~~~~~~
Old 10-21-2007
Utilizator înregistrat

Default Ce zici de un nou Palme d Or...?

Ce zici de un nou Palme d Or pe subiectul asta? Ca la noi, la nimeni! Rasu'-plansu'...
Old 10-21-2007
ilas's Avatar
ilas ilas is offline
Utilizator înregistrat

Default Tibi

Altă dată cînd mai contractezi un împrumunt de oriunde, citeşte bine clauzele şi după aceea semnezi.Nu eşti singurul păţit din ţara asta, şi mai ales la magazinele care acordă credite cu buletinul.
Experienţa trăită de tine cu Euro Retail&BancPost&Altex au trăit-o multi alţii, primeau factura dupa 3 zile de la data scadentă, nepredarea cardului, lipsa ghişeelor de la bancă şi ...etc.
Atîta timp cât inflaţia se mentine la 5%, dobănzile vor fi mari. Mai este un lucru pe care trebuie să-l pricepem cu toţi şi anume ,, te întizi cât te ţine plapuma"

Bookmarks
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
NU poti posta thread nou
NU poti raspunde
Nu poti posta atasamente
NU poti edita postarile tale

BB code is On
Smilies are On