Go Back   Realitatea .NET » FORUM » ARHIVA » Altele

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-14-2009
tudor-s tudor-s is offline
Utilizator înregistrat

Angry Cancer national - contrabanda cu tigari

Este incredibil ce sume se scot din traficul cu tigari netimbrate. Nu mi-a venit sa cred ce am citit in articolul asta din Financiarul. Ei zic ca bugetul de stat pierde 500.000 milioane de euro, dar avand in vedere ca statistica a fost facuta pe baza unor interviuri cu fumatori, eu cred ca amploarea contrabandei este mult mai mare, iar suma depaseste mult jumatatea miliardului de euro.

Ce poate face statul cu aproape un miliard de euro? Ma intreb si eu ca bugetarul cu foamea in gat, ca romanul care injura cand isi rupe masina in drumurile proaste, care prefera sa dea acatiste cand se imbolnaveste decat sa intre intr-un jeg de spital, care nu vede picior de politist atunci cand e nevoie, care nu gaseste gradinita pentru cel mic, iar scoala celui mare e in greva sau pe punctul de a se darama.

Sunt un bugetar nefumator care are numai de pierdut de pe urma traficului de tigari. Nu mi se pare corect ca fumatorii, alaturi de politicienii corupti care tolereaza contrabanda, sa-mi rapeasca dreptul la un salariu decent.

Interesant este ca toti stim la ce scara se fura, presa scrie si totusi autoritatile nu fac nimic notabil. Ce pot face eu? Pot sa tip, sa injur, sa urlu, sa scriu aici. E mai mult decat nimic. Altfel, vom trai cocosati de umilinta, precum parintii nostri sub comunism.
Old 10-15-2009
camy_ionescu camy_ionescu is offline
Utilizator înregistrat

Question Diferenta tigari fara timbru

Daca tot ati adus vorba, poate imi spune si mie cineva care este diferenta dintre tigarile fara timbru si cele cu timbru, exceptand pretul. Am fumat de cateva ori de la prieteni si n-am sesizat nicio diferenta fata de cele luate din magazin.
Intreb pentru ca ne asteapta vremuri grele pe noi, fumatorii. Citeam ca vor sa faca pachetul 10 lei, asa ca s-ar putea sa ma ma imprietenesc subit cu _____ii din Obor care vand tigati din portbagaj
Old 10-16-2009
Utilizator înregistrat

Default Contrabanda cu tigari, cancer national

Nu ati observat ca presa scrie extrem de rar despre implicarea politicului si a politiei in traficul de tigari? In schimb, suntem bombardati cu articole despre capturi de 10.000 euro in conditiile in care marii traficanti, potejati de politie si politicieni, fac lunar profituri de milioane de euro. Pentru mine subiectul contrabandei cu tigari a devenit interesant dupa ce am citit investigatia asta in Catavencu. De atunci am mai cautat articole care sa incrimineze infractiunea nationala de care se fac vinovate politia si partidele aflate la putere, indiferent de culoare. Am gasit decat niste bloguri obscure, dar curajoase care scot la lumina mizeria:

- Tiberiukiss

- Contrabanda fara frontiere

- Politia TM

- Mafia din Timisoara

In general, presa centrala si cea locala tac. Banuiesc ca exista interesul ca ele sa taca, doar nu musca mana care le hraneste - godfatherul politic si cel politienesc.

Cred ca o schimbare poate incepe de la noi, cei carora ne pasa, chiar si aici, pe un forum. Sansele sunt minime, dar e mai mult decat nimic, asa cum spuneam ...

Last edited by tudor-s; 10-16-2009 at 03:53 PM..
Old 10-16-2009
un.om's Avatar
un.om un.om is offline
Utilizator înregistrat

Scris de catre tudor-s View Post
Sunt un bugetar nefumator care are numai de pierdut de pe urma traficului de tigari. Nu mi se pare corect ca fumatorii, alaturi de politicienii corupti care tolereaza contrabanda, sa-mi rapeasca dreptul la un salariu decent.
contrabanda de tigari n-are absolut nici o legatura cu nivelul salariului. economia neagra este o componenta naturala a sistemului care ofera accesul la anumite produse si acelor indivizi care nu si le pot permite in mod normal. ea are rol de amortizor social pentru anumite categorii de cetateni.
un nivel controlat al economiei subterane este, ca urmare, benefic.
nu-ti face iluzia ca fumatorii iti rapesc tie salariul, problema nu e acolo. mai bine arunca un ochi la proasta administrare a fondurilor deja existente in buget si peste masurile ineficiente pentru redresarea, cresterea si stabilizarea economiei.

Scris de catre camy_ionescu View Post
Daca tot ati adus vorba, poate imi spune si mie cineva care este diferenta dintre tigarile fara timbru si cele cu timbru, exceptand pretul. Am fumat de cateva ori de la prieteni si n-am sesizat nicio diferenta fata de cele luate din magazin.
depinde ce ai fumat. unele dintre tigarile netimbrate sunt originale, doar ca au fost introduse in tara pe sub mana. deci nu exista nici o diferenta de calitate. altele sunt contrafacute si pe astea le simti imediat. sunt mult mai proaste.
diferentele nu tin numai de calitatea tutunului, modul de preparare, aroma etc. poti observa inconsistente si la elementele grafice ale ambalajului sau la cele de pe foita de tigara. dac stii dupa ce sa te uiti, sunt sanse mici sa te pacaleasca vreun vanzator cu niste contrafacute.
Old 10-16-2009
Blue's Avatar
Blue Blue is offline
Utilizator înregistrat

Scris de catre camy_ionescu View Post
Intreb pentru ca ne asteapta vremuri grele pe noi, fumatorii. Citeam ca vor sa faca pachetul 10 lei, asa ca s-ar putea sa ma ma imprietenesc subit cu _____ii din Obor care vand tigati din portbagaj

Cele cu timbru au în preţ taxele către stat, care sunt, ca şi la benzină, mai mari decât valoarea produsului.
Diferenţa de preţ e că aceeaşi marcă de ţigări dacă e cu timbru costă mai mut decât dublu decât una fără timbru.
Dacă fumezi ţigări aduse prin contrabandă din Republica Moldova de exemplu vei observa că sunt făcute cu un tutun auriu, de prima calitate. Când deschizi pachetul simţi aroma tutunului de calitate, Dacă alegi să cumperi ţigări produrse în România, chiar dacă poartă nume respectabile, (Kent, Marlborro, Dunhill) vei observa când deschizi pachetul că te loveşte în cap o duhoare de mucegai, dacă priveşti tutunul vei observa că are o culoare urâtă, întunecată, iar după ce o aprinzi în cameră se va simţi un miros de "mahoarcă" cum îi ziceau bătrânii tutunului de cea mai slabă calitate. Preţul la ţigările româneşti e de 2.3 ori mai mare. Dar eşti fericit că plăteşti taxe... eşti patrot adică. Discuţia se poate întinde şi la alcool. Zice lumea că anumite sortimente de băuturi spirtoase conţin sodă caustică. Poţi verifica. Într-un pahar de vodcă românească dacă pui o feliuţă de slănină aceasta se va dizolva până a doua zi indiferent cât de frumoasă e eticheta... În cea de contrabandă, mult mai ieftină nu se va întâmpla asta. (Recomandare, dă-i dracului, faceţi-vă singuri palinka şi vinul, e mai ieftin şi mai curat)

În lipsa prostiei, inteligenţa ar putea părea banală.
Românica blues
Old 10-16-2009
Blue's Avatar
Blue Blue is offline
Utilizator înregistrat

Este incredibil ce sume se scot din traficul cu tigari netimbrate. Nu mi-a venit sa cred ce am citit in articolul asta din Financiarul. Ei zic ca bugetul de stat pierde 500.000 milioane de euro, dar avand in vedere ca statistica a fost facuta pe baza unor interviuri cu fumatori, eu cred ca amploarea contrabandei este mult mai mare, iar suma depaseste mult jumatatea miliardului de euro.

Ce poate face statul cu aproape un miliard de euro? Ma intreb si eu ca bugetarul cu foamea in gat, ca romanul care injura cand isi rupe masina in drumurile proaste, care prefera sa dea acatiste cand se imbolnaveste decat sa intre intr-un jeg de spital, care nu vede picior de politist atunci cand e nevoie, care nu gaseste gradinita pentru cel mic, iar scoala celui mare e in greva sau pe punctul de a se darama.

Interesant este ca toti stim la ce scara se fura, presa scrie si totusi autoritatile nu fac nimic notabil. Ce pot face eu? Pot sa tip, sa injur, sa urlu, sa scriu aici. E mai mult decat nimic. Altfel, vom trai cocosati de umilinta, precum parintii nostri sub comunism.
Tu ca persoană, ce preferi? Să fumezi o ţigară din tutun prost, cu timbru sau una de contrabandă, din tutun de prima calitate, de două-trei ori mai ieftină, dar cumpărată de la contrabandişti? Eu prefer a doua variantă...

Românica blues
Old 10-19-2009
Utilizator înregistrat

Default contrabanda tigari

Scris de catre un.om View Post
contrabanda de tigari n-are absolut nici o legatura cu nivelul salariului. economia neagra este o componenta naturala a sistemului care ofera accesul la anumite produse si acelor indivizi care nu si le pot permite in mod normal. ea are rol de amortizor social pentru anumite categorii de cetateni.
un nivel controlat al economiei subterane este, ca urmare, benefic.
Spui ca economia neagra este un fenomen natural. Sunt de acord, atat timp cat nivelul ei este tinut sub control. La noi, controlul a fost pierdut sau mai bine spus a fost preluat de catre economia subterana. Cand ai un fost ministru al internelor care vorbeste despre contrabanda cu tigari si despre colaborarea dintre interlopi, politie si clasa politica in aceasta afacere, despre ce control al economiei negre vorbim?

nu-ti face iluzia ca fumatorii iti rapesc tie salariul, problema nu e acolo. mai bine arunca un ochi la proasta administrare a fondurilor deja existente in buget si peste masurile ineficiente pentru redresarea, cresterea si stabilizarea economiei.
Asa este, nu fumatorii imi rapesc salariul, nu este responsabilitatea lor sa opreasca sportul national numit contrabanda. Clasa politica si politia nu au interes sa opreasca afacerea care saraceste bugetul cu peste 500 milioane euro anual, dar le umple lor buzunarele. Apropo, 500 milioane euro ti se pare o suma mica?

Ce vrei sa spui, ca daca nu este singura gaura din economia romaneasca, nu trebuie s-o acoperim? Argumentul tau e pe genul: "Avem o problema, de ce s-o rezolvam daca nu este singura?".

depinde ce ai fumat. unele dintre tigarile netimbrate sunt originale, doar ca au fost introduse in tara pe sub mana. deci nu exista nici o diferenta de calitate. altele sunt contrafacute si pe astea le simti imediat. sunt mult mai proaste.
diferentele nu tin numai de calitatea tutunului, modul de preparare, aroma etc. poti observa inconsistente si la elementele grafice ale ambalajului sau la cele de pe foita de tigara. dac stii dupa ce sa te uiti, sunt sanse mici sa te pacaleasca vreun vanzator cu niste contrafacute.
Intradevar, multe dintre tigarile traficate sunt originale, aduse de la fabricile din tari vecine unde taxele sunt mai mici. Totusi, exista unele riscuri. Daca dai peste un pachet contrafacut cu cine stie ce substante? Fumezi efectiv ce l-a taiat capul sa puna in compozitie pe rusul sau chinezul care le-a facut. Iti dai plamanii pe mana lui Boris sau Chan Ji? Te risti? Eu n-as face-o. Cat despre maestria chinezului de a copia ambalaje, as zice sa te gandesti de doua ori inainte de a vorbi.

Last edited by tudor-s; 10-19-2009 at 05:16 PM..
Old 10-19-2009
un.om's Avatar
un.om un.om is offline
Utilizator înregistrat

Spui ca economia neagra este un fenomen natural. Sunt de acord, atat timp cat nivelul ei este tinut sub control. La noi, controlul a fost pierdut sau mai bine spus a fost preluat de catre economia subterana. Cand ai un fost ministru al internelor care vorbeste despre contrabanda cu tigari si despre colaborarea dintre interlopi, politie si clasa politica in aceasta afacere, despre ce control al economiei negre vorbim?
Asa este, nu fumatorii imi rapesc salariul, nu este responsabilitatea lor sa opreasca sportul national numit contrabanda. Clasa politica si politia nu au interes sa opreasca afacerea care saraceste bugetul cu peste 500 milioane euro anual, dar le umple lor buzunarele. Apropo, 500 milioane euro ti se pare o suma mica?
Ce vrei sa spui, ca daca nu este singura gaura din economia romaneasca, nu trebuie s-o acoperim? Argumentul tau e pe genul: "Avem o problema, de ce s-o rezolvam daca nu este singura?".
eu observ ca in principiu suntem de acord.
argumentatia mea nu sustinea nicidecum ca problema ar trebui trecuta cu vederea pentru ca nu e singura. singurul lucru pe care l-am afirmat este ca nu avem de-a face in acest caz cu o deficienta fundamentala. problema economiei negre nu este de sine statatoare. ea deriva dintr-o suma de alte defecte generalizate la nivel de sistem. tocmai ce ai mentionat chiar tu cateva dintre ele.
pentru ca este o problema de tip derivat, ea nu poate fi atacata decat indirect, atacand cauzele fundamentale. singura solutie viabila este realizarea unei cresteri reale, intr-un ritm sustinut, a economiei romanesti.
insa problema tigarilor nu s-ar rezolva nici atunci, deoarece acest produs este unul cu totul special. preturile practicate sunt mult peste nivelul lor natural, din cauza taxelor suplimentare. din aceasta cauza, din ce in ce mai multi oameni cu venituri reduse sunt in cautarea de surse mai ieftine. ca urmare, tutunul va reprezenta intotdeauna o sursa sigura de venit pentru traficanti, la fel ca orice alt drog.

Intradevar, multe dintre tigarile traficate sunt originale, aduse de la fabricile din tari vecine unde taxele sunt mai mici. Totusi, exista unele riscuri. Daca dai peste un pachet contrafacut cu cine stie ce substante? Fumezi efectiv ce l-a taiat capul sa puna in compozitie pe rusul sau chinezul care le-a facut. Iti dai plamanii pe mana lui Boris sau Chan Ji? Te risti? Eu n-as face-o. Cat despre maestria chinezului de a copia ambalaje, as zice sa te gandesti de doua ori inainte de a vorbi.
riscuri exista peste tot. pentru un fumator, insa, ele sunt de cele mai multe ori irelevante. mai cunosc eu oameni care fumau nu stiu ce canepa pe care o gasisera pe camp.
treaba cu ambalajele e testata. am vazut chiar eu greseli de printare. nu e nevoie sa ma gandesc de doua ori pentru ca stiu.
Old 10-19-2009
emilm emilm is offline
Utilizator înregistrat

Talking Un mic detaliu

..................................
bugetul de stat pierde 500.000 milioane de euro, dar avand in vedere ca statistica a fost facuta pe baza unor interviuri cu fumatori, eu cred ca amploarea contrabandei este mult mai mare, ........................................
.
Contrabanda cu tigari aduce pierderi de 500 de mil. € la bugetul de stat
de la http://www.financiarul.com/articol_3...l-de-stat.html
"In detalii se ascunde Diavolul"
Dar 500.000 milioane de euro nu e egal cu 500 de milioane!
Old 10-20-2009
Utilizator înregistrat

Scris de catre emilm View Post
Contrabanda cu tigari aduce pierderi de 500 de mil. € la bugetul de stat
de la http://www.financiarul.com/articol_3...l-de-stat.html
"In detalii se ascunde Diavolul"
Dar 500.000 milioane de euro nu e egal cu 500 de milioane!

Oops, am gresit, am corectat mai tarziu.

insa problema tigarilor nu s-ar rezolva nici atunci, deoarece acest produs este unul cu totul special. preturile practicate sunt mult peste nivelul lor natural, din cauza taxelor suplimentare. din aceasta cauza, din ce in ce mai multi oameni cu venituri reduse sunt in cautarea de surse mai ieftine. ca urmare, tutunul va reprezenta intotdeauna o sursa sigura de venit pentru traficanti, la fel ca orice alt drog.

Complet de acord cu tine, contrabanda tigari va exista atat timp cat accizele vor fi foarte mari. Cu aceasta problema se confrunta si alte state mult mai civilizate decat noi, insa pe mine ma deranjeaza scara problemei in Romania. Practic, la noi autoritatile sunt complet relaxate in ceea ce priveste contrabanda cu tigari. Nu se face nimic serios. Media abunda in stiri despre capturi de marimea unui portbagaj de Logan, iar ministrul internelor vorbeste de tiruri si implicarea politicului in afacere. E grav. Deja nu mai vorbim despre o problema normala/universala, ci ne plasam in fabulos. Baietii destepti care aduc tigari se simt atat de in siguranta, incat au inceput sa-si vanda marfa in jurul scolilor. Normal ca, din banii de sandvich dati de mama, adolescentul poate sa-si cumpere doar tigari neaccizate.

riscuri exista peste tot. pentru un fumator, insa, ele sunt de cele mai multe ori irelevante. mai cunosc eu oameni care fumau nu stiu ce canepa pe care o gasisera pe camp.

In principiu ai dreptate, insa atunci cand dai un ban, chiar unul neaccizat, preferi sa consumi ceea ce ti se promite, nu cine stie ce buruieni asiatice. Eu asa as gandi ...

Te intreb, cat de normal ti se pare fenomenul asta si pana unde poate merge indiferenta autoritatilor?

Last edited by tudor-s; 10-20-2009 at 11:10 AM..
Old 10-20-2009
andaa andaa is offline
Utilizator înregistrat

Diferentele sunt uriase, chiar daca nu le sesizezi la primele tigari. Gandeste-te ca tigarile neaccizate sunt efectiv produse "colateral", cum le zic eu "facute in garaj", cu tot felul de tocaturi bagate la kil inauntru, tocmai bune pentru plamanasii nostri. Sunt depozitate pe unde nu te astepti si transportate ca atare. Imagineaza-ti ca iei un parfum Chanel de la turci, ambalajul e ok dar inauntru e elefantul. Sau ca bei o palinca luata de la marginea drumului. De unde dracului stii ce e inauntru, ce rahaturi baga aia inauntru. Tu daca ai produce tigari nu ai proceda la fel?! Cine mai stie ce codite de soareci fumeaza amicii tai.

Eu nu stiu daca ma voi lasa vreodata de fumat, dar prefer sa dau cat e pe piata ca sa fiu sigura ca e, dracului, un CTC pus pe tigari.
Old 10-20-2009
un.om's Avatar
un.om un.om is offline
Utilizator înregistrat

Te intreb, cat de normal ti se pare fenomenul asta si pana unde poate merge indiferenta autoritatilor?
daca discutam despre o normalitate stabilita in relatie cu o imagine mentala ce simbolizeaza o conceptie predefinita a realitatii, atunci aceasta nu exista nicaieri. cu alte cuvinte, un normal "ideal" nu poate fi atins niciodata. insa in cazul in care preferam observarea directa a fenomenelor dimprejurul nostru, orice situatie devine normala in conditiile date. sau mai simplu, orice manifestare care aparitne lumii inconjuratoare este normala in context.
in concluzie, indiferenta autoritatilor este cat se poate de normala, atata timp cat indivizii care alcatuiesc autoritatea sunt cei care sunt. modificarea
situatiei nu poate avea loc pana cand ei insisi nu vor suferi o schimbare. aici este vorba ori despre o schimbare fizica(inlocuirea unui individ cu altul), fie de una mentala(transformarea mentalitatilor celor deja existenti in sistem).
la urma urmei asta este, de fapt, problema de baza.

Scris de catre andaa View Post
Eu nu stiu daca ma voi lasa vreodata de fumat, dar prefer sa dau cat e pe piata ca sa fiu sigura ca e, dracului, un CTC pus pe tigari.
sigura nu pot ifi 100% nici acolo. n-ai de unde sa stii ce mai "scapa" si prin tigarile timbrate. singurul avantaj e ca poti sa dai in judecata firma producatoare daca dai peste cine stie ce "coada de sobolan".
oricum, economia neagra supravietuieste in special de pe urma celor care nu isi permit sa plateasca pretul pietei. acestia nu au o algere rela la dispozitie, ca urmare poseda o dispozitie mult mai ridicata pentru asumarea riscurilor.
Old 10-20-2009
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Intreaba-l pe unu` vanatoru`. Rusii sunt de vina. E clar deja.
Old 10-20-2009
alexa2's Avatar
alexa2 alexa2 is offline
Utilizator înregistrat

Send a message via Yahoo to alexa2 Send a message via Skype™ to alexa2
Thumbs down

Scris de catre kant View Post
Intreaba-l pe unu` vanatoru`. Rusii sunt de vina. E clar deja.
Ce ai ? Ti se pare ok ceea ce faci ?

http://www.nasul.tv/
http://alexaionescu.wordpress.com
http://emigratiirtv.jubjub.ro/index.php
Omului îi poate fi luat totul, dar nu şi ultima dintre libertăţile omeneşti: aceea de a-şi alege atitudinea într-un anumit set de circumstanţe, de a-şi alege propriul fel de a fi.
Viktor Frankl
Old 10-20-2009
kant's Avatar
kant kant is offline
Utilizator înregistrat

Scris de catre alexa2 View Post
Ce ai ? Ti se pare ok ceea ce faci ?
Pai nu spunea el ca au murit de cancer tot felul de oameni ? Nu rusii erau de vina de toate relele ? Si nici unul dintre voi nu l-ati tras de maneca ? Pai atunci mi se pare corect sa zic ca de aia nu avem bani de salarii si pensii in decembrie . Din cauza rusilor. De aia se scumpesc tigarile si curentul electric si hartia igienica. De aia pt. ca tolerati tot felul de scelerati. In loc sa-i puneti la locul lor.
Old 10-20-2009
alexa2's Avatar
alexa2 alexa2 is offline
Utilizator înregistrat

Send a message via Yahoo to alexa2 Send a message via Skype™ to alexa2

Scris de catre kant View Post
Pai nu spunea el ca au murit de cancer tot felul de oameni ? Nu rusii erau de vina de toate relele ? Si nici unul dintre voi nu l-ati tras de maneca ? Pai atunci mi se pare corect sa zic ca de aia nu avem bani de salarii si pensii in decembrie . Din cauza rusilor. De aia se scumpesc tigarile si curentul electric si hartia igienica. De aia pt. ca tolerati tot felul de scelerati. In loc sa-i puneti la locul lor.
Asa si este ! Iar daca Hunter e scelerat si eu sunt alaturi de el ! Fie doar si pentru faptul ca i-a fost macelarita familia de catre rusi.

http://www.nasul.tv/
http://alexaionescu.wordpress.com
http://emigratiirtv.jubjub.ro/index.php
Omului îi poate fi luat totul, dar nu şi ultima dintre libertăţile omeneşti: aceea de a-şi alege atitudinea într-un anumit set de circumstanţe, de a-şi alege propriul fel de a fi.
Viktor Frankl
Old 10-21-2009
andaa andaa is offline
Utilizator înregistrat

Politia romana in actiune!
http://notax.wordpress.com/2009/10/2...-la-frontiera/
Romanica este raiul contrabandei.
Old 10-23-2009
Utilizator înregistrat

daca discutam despre o normalitate stabilita in relatie cu o imagine mentala ce simbolizeaza o conceptie predefinita a realitatii, atunci aceasta nu exista nicaieri. cu alte cuvinte, un normal "ideal" nu poate fi atins niciodata. insa in cazul in care preferam observarea directa a fenomenelor dimprejurul nostru, orice situatie devine normala in conditiile date. sau mai simplu, orice manifestare care aparitne lumii inconjuratoare este normala in context.
in concluzie, indiferenta autoritatilor este cat se poate de normala, atata timp cat indivizii care alcatuiesc autoritatea sunt cei care sunt. modificarea
situatiei nu poate avea loc pana cand ei insisi nu vor suferi o schimbare. aici este vorba ori despre o schimbare fizica(inlocuirea unui individ cu altul), fie de una mentala(transformarea mentalitatilor celor deja existenti in sistem).
la urma urmei asta este, de fapt, problema de baza.
te-ai cam invartit in jurul cozii. Zici ca e normal, apoi ca putem s-o schimbam ... sau nu. Eu zic ca nu este normal. Nu tot ce este real, este si normal dpvd moral. A, ca poate fi explicat, ca anumite consecinte sunt rezultatul logic al unor premise, da, dar aici nu facem logica. Nu este normal ca legislativul si justitia sa fraternizeze cu infractorii. Intr-un stat de drept nu este nici logic. Nu e normal sa fie vandute copiilor substante care provoaca dependenta. Si multe altele.

sigura nu pot ifi 100% nici acolo. n-ai de unde sa stii ce mai "scapa" si prin tigarile timbrate. singurul avantaj e ca poti sa dai in judecata firma producatoare daca dai peste cine stie ce "coada de sobolan".
oricum, economia neagra supravietuieste in special de pe urma celor care nu isi permit sa plateasca pretul pietei. acestia nu au o algere rela la dispozitie, ca urmare poseda o dispozitie mult mai ridicata pentru asumarea riscurilor.
Ce vrei sa spui? Ca e ok sa se fumeze tigari contrafacute, pentru ca si cele cele originale pot avea probleme? E ca si cum ai zice ca nu trebuie sa ne speriem de heroina pentru ca se poate muri si din penicilina. Hmm.
Old 10-23-2009
un.om's Avatar
un.om un.om is offline
Utilizator înregistrat

te-ai cam invartit in jurul cozii. Zici ca e normal, apoi ca putem s-o schimbam ... sau nu. Eu zic ca nu este normal. Nu tot ce este real, este si normal dpvd moral. A, ca poate fi explicat, ca anumite consecinte sunt rezultatul logic al unor premise, da, dar aici nu facem logica. Nu este normal ca legislativul si justitia sa fraternizeze cu infractorii. Intr-un stat de drept nu este nici logic. Nu e normal sa fie vandute copiilor substante care provoaca dependenta. Si multe altele.
nu exact asta am zis si eu? depinde din ce directie privesti problema. daca preferi sa compari realitatea cu un set de norme concepute si adoptate in interesul general al societatii, atunci nu e normal. in lipsa regulilor insa, orice situatie este absolut fireasca in contextul dat.
ceea ce incercam a sublinia este ca majoritatea celor care ocupa pozitii de conducere si se folosesc de statutul lor pentru a facilita anumite "afaceri" nu dau doi bani de legi; pentru ei, normele nu exista. crezi ca isi pune vreunul problema moralitatii actiunilor sale? ca urmare, intr-o lume vazuta prin ochii lor, asemenea actiuni sunt perfect normale.
in principiu ai dreptate; expunerea mea este un joc logic, relevant insa pentru intelegerea corecta a situatiei. nu putem avea o imagine reala a problemei daca nu luam in calcul toate punctele de vedere.
intrebarea care trebuie formulata in acest caz nu este legata de normalitate (normalitatea imbraca mult prea multe forme in functie de perspectiva aleasa), ci de armonizarea intereselor tuturor celor implicati.

Ce vrei sa spui? Ca e ok sa se fumeze tigari contrafacute, pentru ca si cele cele originale pot avea probleme? E ca si cum ai zice ca nu trebuie sa ne speriem de heroina pentru ca se poate muri si din penicilina. Hmm.
am fost destul de clar in exprimare, insa pot reformula. tigarile originale nu ofera siguranta 100%, deci frica de contractare a unei boli nu este un argument solid impotriva tigarilor de contrabanda.
heroina si penicilina nu sunt din povestea asta. comparatia nu este una potrivita.
Old 10-26-2009
Utilizator înregistrat

Default Tigari otravitoare

Scris de catre Blue View Post

Dacă fumezi ţigări aduse prin contrabandă din Republica Moldova de exemplu vei observa că sunt făcute cu un tutun auriu, de prima calitate. Când deschizi pachetul simţi aroma tutunului de calitate, Dacă alegi să cumperi ţigări produrse în România, chiar dacă poartă nume respectabile, (Kent, Marlborro, Dunhill) vei observa când deschizi pachetul că te loveşte în cap o duhoare de mucegai, dacă priveşti tutunul vei observa că are o culoare urâtă, întunecată, iar după ce o aprinzi în cameră se va simţi un miros de "mahoarcă" cum îi ziceau bătrânii tutunului de cea mai slabă calitate. Preţul la ţigările româneşti e de 2.3 ori mai mare. Dar eşti fericit că plăteşti taxe... eşti patrot adică. Discuţia se poate întinde şi la alcool. Zice lumea că anumite sortimente de băuturi spirtoase conţin sodă caustică. Poţi verifica. Într-un pahar de vodcă românească dacă pui o feliuţă de slănină aceasta se va dizolva până a doua zi indiferent cât de frumoasă e eticheta... În cea de contrabandă, mult mai ieftină nu se va întâmpla asta. (Recomandare, dă-i dracului, faceţi-vă singuri palinka şi vinul, e mai ieftin şi mai curat)
Daca v-a fost lene sa cititi comentariul lui Blue, atunci va spun direct concluzia lui: tigarile de contrabanda sunt bune si ieftine, iar cele accizate (fabricate in Romania) sunt proaste si scumpe.

Blue, concluzia ta mi se pare ca sfideaza orice logica pentru ca, vezi tu, Ucraina nu e Cuba. Mai rau, tocmai am citit un articol care zice ca tigarile Ucrainiene sunt facute cu tutun care are ca provenienta zona Cernobal.
Citestea aici articolul: http://www.mesagerulhunedorean.ro/ti...utun-periculos

Vezi tu, aroma aia speciala a tigarilor de contrabanda, nu se datora finetii speciale a tutunului ucrainian, ci cantitatii prea mari de plutoniu si uraniu din compozitie. Fumati d'alea ca va scoateti ieftin, pana cand intrati pe citostatice. Dar atunci nu mai conteaza, asa-i?
Old 10-27-2009
andaa andaa is offline
Utilizator înregistrat

Extraordinar! Aveam o vaga banuiala ca tigarile de contrabanda au si tutunul falsificat. Nu ma gandeam ca abjectia traficantilor poate merge atat de departe. Jigodiile astea vand moartea. Problema e alta. Politia romana, politia de frontiera, jandarmeria, toate autoritatile statului care ar trebui sa ia masuri drastice impotriva acestor criminali nu numai ca nu fac nimic dar si mijlocesc traficul de orice fel. Cele mai luxoase vile si masini apartin lucratorilor vamali. Pe langa complicitatea la infractiuni economice iata ca autoritatile statului devin complice la tentativa de genocid.
Old 11-03-2009
asdf2000 asdf2000 is offline
Utilizator înregistrat

Default tigari contrabanda

Sunt inspector in cadrul Comisariatului Judetean pentru Protectia Consumatorilor dintr-un judet de frontiera. Nu am verificat niciodata nivelul radioactivitatii tigarilor confiscate, insa am constatat alte probleme calitative ale acestora. Nu cred ca stiti, dar folia aceea de plastic care inveleste pachetele de tigari nu ofera protectie totala impotriva umezelii pentru simplul motiv ca nu este inchisa ermetic. Asa se face ca am gasit tigari mucegaite sau rancede. Mai rau, am gasit cartuse in care soarecii isi facusera cuib, cu pui cu tot. Ideea e ca tigarile de cotrabanda sunt transportate in conditii improprii, ascunse si depozitate pe unde se poate. Cand le consumati, o faceti pe propriul risc.
Old 11-03-2009
asdf2000 asdf2000 is offline
Utilizator înregistrat

Unde dau si unde crapa. Nu e important cine sunt, important este ca nu stii ce fumezi de la dealer. Nu vreau sa conving pe cineva sa nu faca ceva. Nici nu as putea. Fumati, beti si mancati ce doriti! Important este sa stiti riscurile pe care vi le asumati facand asta. Atat.
Old 11-04-2009
Utilizator înregistrat

Mai nou, politia si edilii Timisului folosesc masinile de gunoi ale SC RETIM SA pentru a aduce tigari in tara.

"indiferent daca politia face filtre pe traseul de la PCTF Moravita, tigarile circula in voie…cu masina de gunoi a SC RETIM SA. Daca pana nu demult, la frontiera cu sarbii se juca un teatru ieftin cu mascatii, cagulati si…criminali organizati, acum totul e la liber. Ca o paranteza, inainte de inventia cu masina de gunoi, in PCTF Moravita resturile menajere se ridicau o data pe saptamana. Acum, mizeria e mareeeeeeee! Si va fi si mai mare, intrucat, chipurile, pentru fluidizarea traficului, se mai face un nou sens de intrare in ex-Iugoslavia, care are prevazuta constructia a inca 9 magazine de tip duty-free. Tot baietii destepti din politica, au pus mana pe concesiuni, deja, pe numele unor persoane fizice." Citeste tot articolul aici.

Afacerea e prea mare, iar foamea de bani e si mai mare acum, in campanie electorala. Suntem o tara bolnava daca insusi legislativul si justitia sunt autorii infractiunilor. Se spun lucruri grele pe blogul acela, informatii care nu sunt povesti sau teorii ale conspiratiei. Nu uitati ca in urma cu cativa ani erau traficate tigari cu avioanele si salupele armatei - Tigareta 1 si Tigareta 2. Ceea ce se intampla astazi la Moravita este continuarea unei afaceri prea mari pentru a se opri de buna voie. Ori, cine sa-i puna capat daca autorii sunt chiar politistii si politicienii?

Partea trista este tacerea presei centrale. Interesant cum niciun cotidian mare nu realizeaza nicio investigatie a afacerilor cu tigari de contrabanda. Tacere ... oare de ce?
Old 11-04-2009
andaa andaa is offline
Utilizator înregistrat

Default masini de gunoi si nave de tonaj greu

Mai nou, politia si edilii Timisului folosesc masinile de gunoi ale SC RETIM SA pentru a aduce tigari in tara.

"indiferent daca politia face filtre pe traseul de la PCTF Moravita, tigarile circula in voie…cu masina de gunoi a SC RETIM SA. Daca pana nu demult, la frontiera cu sarbii se juca un teatru ieftin cu mascatii, cagulati si…criminali organizati, acum totul e la liber. Ca o paranteza, inainte de inventia cu masina de gunoi, in PCTF Moravita resturile menajere se ridicau o data pe saptamana. Acum, mizeria e mareeeeeeee! Si va fi si mai mare, intrucat, chipurile, pentru fluidizarea traficului, se mai face un nou sens de intrare in ex-Iugoslavia, care are prevazuta constructia a inca 9 magazine de tip duty-free. Tot baietii destepti din politica, au pus mana pe concesiuni, deja, pe numele unor persoane fizice." Citeste tot articolul aici.

Afacerea e prea mare, iar foamea de bani e si mai mare acum, in campanie electorala. Suntem o tara bolnava daca insusi legislativul si justitia sunt autorii infractiunilor. Se spun lucruri grele pe blogul acela, informatii care nu sunt povesti sau teorii ale conspiratiei. Nu uitati ca in urma cu cativa ani erau traficate tigari cu avioanele si salupele armatei - Tigareta 1 si Tigareta 2. Ceea ce se intampla astazi la Moravita este continuarea unei afaceri prea mari pentru a se opri de buna voie. Ori, cine sa-i puna capat daca autorii sunt chiar politistii si politicienii?

Partea trista este tacerea presei centrale. Interesant cum niciun cotidian mare nu realizeaza nicio investigatie a afacerilor cu tigari de contrabanda. Tacere ... oare de ce?

Tudore, cand folosesti "masini de gunoi" la contrabanda esti, deja, expirat, trecut la categoria carausi mucosi. Tiriac are vapoare care ii vin in port, marfa se incarca in tiruri, etichetele vin separat iar marfa merge direct in magazinele mari. Unde sunt facute tigarile?! Raspuns: pe vapoare, in larg. Ce pun in ele?! Bocanci uzati, cu tot cu sireturi, si solzi de peste, ce dracu sa puna altceva... Ai auzit/vazut la vreo televiziune vreo stire despre Tiriac contrabandistul de tigari? Niet. Din ce crezi ca isi fac astia banii? Din afaceri cinstite? Niet. Cine sa se lupte cu Tiriac?! Ministerul de Interne, politicienii? Si lor le e foame, saracii... Se schimba regimul, sunt luati pe faras si vin altii la rand. trebuie sa-si faca si ei stocul, sa aiba pentru zile negre!

PRESA AR TREBUI SA-SI ASUME CURATENIA GENERALA! no...?!
Old 11-18-2009
Utilizator înregistrat

Default Tigari de contrabanda cu excremente de iepure

Inca o urare de bine catre fumatori: Tigari de contrabanda cu excremente de iepure. Ca tot se plange lumea de accize, stiati ca nu exista ceva mai ieftin decat excrementele ? Ma intreb, oare cum au preparat tigarile alea? Cred ca au uscat bine rahatul .
Old 11-18-2009
Blue's Avatar
Blue Blue is offline
Utilizator înregistrat

Inca o urare de bine catre fumatori: Tigari de contrabanda cu excremente de iepure. Ca tot se plange lumea de accize, stiati ca nu exista ceva mai ieftin decat excrementele ? Ma intreb, oare cum au preparat tigarile alea? Cred ca au uscat bine rahatul .
Probabil iepurii erau şomeri şi s-au înţeles cu marmotele...
1..Tu ai văzut vre-odată cum se fac ţigările?
2..Dacă tot ai trecut de la almanahe la ziarul Libertatea, eu zic că ar fi cazul să treci şi la ceva mai complicat. De exemplu Cartea de Telefon.

Românica blues
Old 11-18-2009
Blue's Avatar
Blue Blue is offline
Utilizator înregistrat

Scris de catre asdf2000 View Post
Unde dau si unde crapa. Nu e important cine sunt, important este ca nu stii ce fumezi de la dealer. Nu vreau sa conving pe cineva sa nu faca ceva. Nici nu as putea. Fumati, beti si mancati ce doriti! Important este sa stiti riscurile pe care vi le asumati facand asta. Atat.

N-auzi omule că lucrează la Comisariatului Judetean pentru Protectia Consumatorilor? O fi ceva legat de faptul că unii consumatori cam întrec măsura şi la budă uită să îşi desfacă fermoarul. El inspectează dacă fermoarul e desfăcut ca lumea şi organul scos aşa cum trebuie, CF normelor UE
Oare cu doamnele cum procedează? Verifică şi dacă şi-au scos TAMPAX-ul? Am văzut un film unde o gagică încerca să tragă cu arma dar i se infundase ţeava. Când a apăsat pe trăgaci i-a explodat arma in faţă şi a murit. Are o meserie extrem de importantă...
.

Românica blues
Old 11-20-2009
Utilizator înregistrat

Probabil iepurii erau şomeri şi s-au înţeles cu marmotele...
1..Tu ai văzut vre-odată cum se fac ţigările?
2..Dacă tot ai trecut de la almanahe la ziarul Libertatea, eu zic că ar fi cazul să treci şi la ceva mai complicat. De exemplu Cartea de Telefon.

E plina tara asta de almanahe, asa-i? Uite inca unul aici. Ce e Blue, te suparasi ca n-am mers pe dihotomia ta sclipitoare: "alea de contrabanda - bune si ieftine" vs "alea accizate - scumpe si proaste" ?

Remember?
Dacă fumezi ţigări aduse prin contrabandă din Republica Moldova de exemplu vei observa că sunt făcute cu un tutun auriu, de prima calitate. Când deschizi pachetul simţi aroma tutunului de calitate, Dacă alegi să cumperi ţigări produrse în România, chiar dacă poartă nume respectabile, (Kent, Marlborro, Dunhill) vei observa când deschizi pachetul că te loveşte în cap o duhoare de mucegai, dacă priveşti tutunul vei observa că are o culoare urâtă, întunecată, iar după ce o aprinzi în cameră se va simţi un miros de "mahoarcă" cum îi ziceau bătrânii tutunului de cea mai slabă calitate. Preţul la ţigările româneşti e de 2.3 ori mai mare.

Unde ai simtit tu duhoarea de mucegai cand ai deschis pachetul de Dunhill? Am deschis eu unul facut in Romania si jur ca nu m-a lovit duhoarea despre care vorbesti. Din ce zici tu acolo, e clar, tot Plugarul moldovenesti sunt mai bune. Peste Marlboro, Kent, Dunhill. NU sunt ironic, ci exact asta reiese din ce spui tu.

PS: Auzi, intre noi fie vorba, cu cat dai Plugarul?

Last edited by tudor-s; 11-20-2009 at 10:32 AM..

Bookmarks
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
NU poti posta thread nou
NU poti raspunde
Nu poti posta atasamente
NU poti edita postarile tale

BB code is On
Smilies are On