Go Back   Realitatea .NET » FORUM » România Vorbeşte

România Vorbeşte România vorbeşte despre tine şi cu tine. Probleme tale, comentariile tale, parerile tale sunt aşteptate aici. Şi vor fi difuzate in direct la Realitatea TV

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-03-2011
alex9211 alex9211 is offline
Utilizator înregistrat

Exclamation Academia de politie!

buna ziua!am sa propun un subiect care are ca tema ADMITEREA LA ACADEMIA DE POLITIE..de anul acesta.Dupa cum probabil stiti aceasta unitate este cea mai recunoscuta din tara si in fiecare an participa la admitere aproximativ 12-13000 de candidati.Problema nu ar fi asta.Doar ca M.A.I. are de cand sa reduca locurile la jumatate..sau in cel mai rau caz sa nu se mai sustina deloc ADMITEREA....ceea ce mi se pare un ABUZ si o IMBECILITATE din partea.."curatilor"din M.A.I. Mai grav este faptul ca nici pana azi(3 MAI) NU S-AU AFISAT, in afara de metodologie,locurile...lucru care NU S-A INTAMPLAT IN NICIUN AN de cand se organizeaza aceste admiteri..Locurile ar fi trebuit afisate pe data de 1-15 MARTIE 2011,iar cand suni la cei de la ACADEMIE( 021/317.55.23) spun(de 2 luni de zile)sa ne uitam pe situl lor si ca nu este vina lor ci a celor de la MINISTER.Cand suni la RELATII CU PUBLICUL(021 / 314.10.50) la cei de la M.A.I. te indruma sa intri pe situl Academiei..(un dute vino) si ca,asa cum mi s-a adresat centralistul.."NU VEZI CA SE DAU 10.000 AFARA"...-de parca ar fi vina mea ca n-au studiile necesare..sau ca GUVERNUL "marelui" boc nu are banii necesari sa-i pastreze.In concluzie,as dorii foarte mult SA DEZBATETI acest subiect si sa luati legatura cu MINISTRUL IGAS sa vedem ce are de spus.Un subiect care nu ma intereseaza doar pe mine,ci si pe alti,cel putin 13.000 de candidati si pe langa ei 26.000 de parinti care muncesc sa putem face meditatiile necesare,iar din partea celor responsabili primim doar CUVINTE GOALE LIPSITE DE RESPECT.MARE RUSINE CELOR CARE CONDUC ACEASTA TARA.
Reply With Quote
Old 07-03-2011
Dantaxi Dantaxi is offline
Utilizator înregistrat

Buna ziua,

Eu va propun sa vedeti cateva comentarii postate pe un site de catre politisti din sistem sa ne facem o idee despre oamenii din sistem si de perspectiva celor care intra in sistem prin prisma celor din sistem;

Câtă încredere acordați polițistului român?
Foarte multă (18 votes [24.66%] - View)

Multă (27 votes [36.99%] - View)

Puțină (11 votes [15.07%] - View)

Foarte puțină (16 votes [21.92%] - View)

Nu știu/Nu sunt decis (1 votes [1.37%] - View)

Guests cannot vote
Rusy
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 21 June 2011 - 06:50 PM
Oricum judecatorul care a judecat cauza habar nu are de zona unde s.a intamplat fapta, multi nici nu au p.c.
0
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 22 June 2011 - 05:33 PM

Marius, on 21 June 2011 - 12:00 PM, said:
Arata-ne si noua hotararea judecatoreasca care iti da dreptul sa circuli pe linia de tramvai in statiile cu refugiu.

Marius imi pare rau nu pot sa postez hotararea aici (daca sterg datele personale vei spune ca nu este hotararea mea) sper sa intelegi..... !
Cand ajungi in Bucuresti anunta-ma din timp si o vei vedea!
0
Back to top
Add Reply
Marius
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 22 June 2011 - 05:41 PM
Nu conteaza a cui e hotararea, pentru ca nu ne intereseaza datele tale de identitate.
Era interesant sa vedem motivatia instantei, pentru ca am o mica banuiala, ca respectiva hotarere face referire doar la un proces verbal de constatare a contraventiei.
Instanta de judecata nu se substituie legislativului.
0
Back to top
Add Reply
videosuzy
Member

Group:
Members

Posted 22 June 2011 - 05:44 PM
N-am sa inteleg niciodata cum pot taximetristii sa aibe pretentia de a fi egalii serviciilor de urgenta (salvare, pompieri) si sa emane pretentia de a fi deasupra OUG195?
Azi am dat inapoi un taximetrist care a intrat pe interzis, pe o portiune de drum cu sens unic. M-am postat in botul lui si l-am fortat sa mearga in marsarier pana la inceputul sensului unic. Mi-a replicat ca ei ar trebui sa aibe aceleasi drepturi cu salvarile si pompierii, ca tot in sprijinul cetateanului sunt...

No comment...
2
Back to top
Add Reply
copman
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 22 June 2011 - 05:47 PM
Dantaxi ai sau nu acea hotarare?
0
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 22 June 2011 - 06:37 PM

Rusy, on 21 June 2011 - 06:50 PM, said:
Oricum judecatorul care a judecat cauza habar nu are de zona unde s.a intamplat fapta, multi nici nu au p.c.

Rusy conform legislatiei in vigoare am acest drept, despre ce vorbim?
ART.40 Regulament taxi
Transportatorii autorizati care desfasoara activitati de transport public local in reglm de taxi au
urmatoarele drepturi:
f) sa utilizeze infrastructura tehnico-edilitara a sistemului de transport public local de persoane, in
conditiile stabilite conform contractului de delegare a gestiunii;

copman, on 22 June 2011 - 05:47 PM, said:
Dantaxi ai sau nu acea hotarare?

copman, am facut afirmatia ca o am!
0
Back to top
Add Reply
Kmcoio
Moderator

Group:
Moderators

Posted 22 June 2011 - 06:54 PM
Posteaz-o aici cu datele de identificare cenzurate. Nu te urmarim, stai linistit. Vrem doar sa vedem si noi.
0
Back to top
Add Reply
copman
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 22 June 2011 - 07:46 PM

Dantaxi, on 22 June 2011 - 06:37 PM, said:
copman, am facut afirmatia ca o am!

Pai posteaz-o daca o ai, daca nu, nu ne mai bate la cap cu ea. Altfel vorbim vorbe.
0
Back to top
Add Reply
Kayne
Registered User
Group:
Juniors

Posted 22 June 2011 - 09:53 PM
am o vaga senzatie ca se confunda minunata banda de "bus" cu linia de tramvai si depasirea scuarului pe partea stanga... hmm...
0
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 25 June 2011 - 11:35 AM
nu ma descurc sa incarc scanarile, un nr de fax aveti?
0
Back to top
Add Reply
videosuzy
Member

Group:
Members

Posted 25 June 2011 - 09:02 PM
In speranta ca nu faci misto, am sa incerc sa te ghidez pas cu pas.
Dupa ce apesi pe AddReply si se deschide chenarul in care iti scrii memoriile, in partea stanga jos ai un cuvant bolduit (adica cu litera ingrosata) Attachments. Sub acest cuvant exista un spatiu liber in dreapta caruia se afla un tab denumit Browse.... Dai click pe acesta si selectezi fisierul jpg sau bmp din locul de unde-l ai salvat in calculatorul tau. Dupa selectare, exact sub spatiul in care apare denumirea fisierului selectat, este un tab de culoare albastra in care scrie Attach This File. Dimensiunea maxima pentru un fisier e de 1 Mb. Dupa ce ai terminat, ca la orice postare normala, apesi tabul de jos Add Reply.

Bafta

This post has been edited by videosuzy: 25 June 2011 - 09:07 PM
0
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 26 June 2011 - 10:39 AM
Error This file was too big to upload
0
Back to top
Add Reply
MarianM
Junior Member

Group:
Members

Posted 26 June 2011 - 10:50 AM

Dantaxi, on 26 June 2011 - 10:39 AM, said:

Vrajeala!
0
Back to top
Add Reply
Marius
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 26 June 2011 - 10:54 AM
Dantaxi
O poti urca aici: http://www.scribd.com dupa care postezi link-ul.
0
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 26 June 2011 - 11:37 AM

videosuzy, on 25 June 2011 - 09:02 PM, said:
In speranta ca nu faci misto, am sa incerc sa te ghidez pas cu pas.
Dupa ce apesi pe AddReply si se deschide chenarul in care iti scrii memoriile, in partea stanga jos ai un cuvant bolduit (adica cu litera ingrosata) Attachments. Sub acest cuvant exista un spatiu liber in dreapta caruia se afla un tab denumit Browse.... Dai click pe acesta si selectezi fisierul jpg sau bmp din locul de unde-l ai salvat in calculatorul tau. Dupa selectare, exact sub spatiul in care apare denumirea fisierului selectat, este un tab de culoare albastra in care scrie Attach This File. Dimensiunea maxima pentru un fisier e de 1 Mb. Dupa ce ai terminat, ca la orice postare normala, apesi tabul de jos Add Reply.

Bafta

Am reusit sa iti trimit pe mail, posteaza te rog tu.
0
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 26 June 2011 - 02:41 PM
Numai rautati scoateti, la prima sanctiune nu ati avut nimic de comentat (probabil ca va bucurati ca mi-a fost suspendat permisul) .
0
Back to top
Add Reply
Marius
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 26 June 2011 - 02:51 PM
Stii cine se simte jignit inainte sa-i vorbesti? E vorba tot de cel care nu se lasa pana cand nu spune tot ceea ce stie.
0
Back to top
Add Reply
videosuzy
Member

Group:
Members

Posted 26 June 2011 - 03:28 PM

Dantaxi, on 26 June 2011 - 11:37 AM, said:
.................
.................

Am reusit sa iti trimit pe mail, posteaza te rog tu.

Ti-am spus mai sus sa nu depasesti 1mb.

scandantaxi01.jpg (125.01K)
Number of downloads: 24

dantaxi02.jpg (140.17K)
Number of downloads: 27

dantaxi03.jpg (171K)
Number of downloads: 19

dantaxi04.jpg (163.78K)
Number of downloads: 23

dantaxi05.jpg (121.64K)
Number of downloads: 19

This post has been edited by videosuzy: 26 June 2011 - 03:36 PM
0
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 26 June 2011 - 03:46 PM

videosuzy, on 26 June 2011 - 03:28 PM, said:
Ti-am spus mai sus sa nu depasesti 1mb.

scandantaxi01.jpg

dantaxi02.jpg

dantaxi03.jpg

dantaxi04.jpg

dantaxi05.jpg

Multumesc, videosuzy.

Astept alte rautati
0
Back to top
Add Reply
videosuzy
Member

Group:
Members

Posted 26 June 2011 - 03:58 PM
Banuiesc ca nu te-ai referit la mine (la rautati, adica)...

Group:
Banned

Posted 26 June 2011 - 06:18 PM

videosuzy, on 26 June 2011 - 03:58 PM, said:
Banuiesc ca nu te-ai referit la mine (la rautati, adica)...

Nu despre tine vorbeam videosuzy tu si Marius va-ti exprimat un punct de vedere uman, multumesc!

Genul asta de intepatura ma deranjeaza; "Oricum judecatorul care a judecat cauza habar nu are de zona unde s.a intamplat fapta, multi nici nu au p.c." "Vrajeala!"
0
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 27 June 2011 - 09:45 AM
hmmmmm..... nici o rautate pe ziua de azi, apropo de rautatile pe care le intalnim la Romani in general si dorinta de a emigra.
Sunt cateva subiecte deschise pe acest forum legate de emigrare, politisti care se gandesc si intreaba despre modalitatile de emigrare in ciuda faptului ca in comparatie cu alte categorii sociprofesionale traiesc putin mai bine!
Eu sunt primul care recunosc ca uneori poate am determinat clienti de taxi sa emigreze insa .......
dorian esti constient ca si politisti determina uneori Romanul sa emigreze din cauza modului in care sunt tratati?
0
Back to top
Add Reply
patriotul
Member

Group:
+Members

Posted 27 June 2011 - 10:23 AM
Dantaxi vad ca tot iti place sa te contrezi cu politisti...asta este multamul fiindca un politist cand vede un taximetrist, incearca sa-l inteleaga ca are masina inchiriata, trece ziua iar soferul trebuie sa plateasca 100 de lei patronului? fapt pentru care politistii mai inchid ochii la aplicarea amenzilor pentru o linie continua sau parcare interzisa, etc...Politistul se multumeste doar sa-i aplice un avertisment verbal, dar in schimb voi taximetristilor ne-ati manca de vii

dorian esti constient ca si politisti determina uneori Romanul sa emigreze din cauza modului in care sunt tratati?

Sunt curios Dantaxi cum ai fost tu tratat de catre politisti? spunemi-mi macar un politist care te-a tratat necorespunzator...Eu iti dau nenumarate exemple de taximetristi care se comporta nedemn pentru un om civilizat, si gandestete ca un cetatean apeleaza mai des la TAXI decat la un politist, poate voi taximetristii le provocati scarba cetatenilor civilizati si din cauza voastra emigreaza in tari, unde sunt respectati, iar clientul este seful taximetrisului , nu invers cum se intampla la noi.

This post has been edited by patriotul: 27 June 2011 - 10:25 AM
2
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 27 June 2011 - 12:26 PM

patriotul, on 27 June 2011 - 10:23 AM, said:
Dantaxi vad ca tot iti place sa te contrezi cu politisti...asta este multamul fiindca un politist cand vede un taximetrist, incearca sa-l inteleaga ca are masina inchiriata, trece ziua iar soferul trebuie sa plateasca 100 de lei patronului? fapt pentru care politistii mai inchid ochii la aplicarea amenzilor pentru o linie continua sau parcare interzisa, etc...Politistul se multumeste doar sa-i aplice un avertisment verbal, dar in schimb voi taximetristilor ne-ati manca de vii

Sunt curios Dantaxi cum ai fost tu tratat de catre politisti? spunemi-mi macar un politist care te-a tratat necorespunzator...Eu iti dau nenumarate exemple de taximetristi care se comporta nedemn pentru un om civilizat, si gandestete ca un cetatean apeleaza mai des la TAXI decat la un politist, poate voi taximetristii le provocati scarba cetatenilor civilizati si din cauza voastra emigreaza in tari, unde sunt respectati, iar clientul este seful taximetrisului , nu invers cum se intampla la noi.

La primul comentariu cu intrebare, trebuie sa va multumesc patriotule si sincer recunosc ca asa se intampla cum spui !
Insa in ceea ce priveste faptul ca "va-m manca de vii" eu unul chiar va ajut cu semnatura pe procesele verbale,am mai participat la "echipajele mixte formate si cu ajutorul Asociatiilor Profesionale" consider ca in mare parte sunteti baieti buni insa daca urmaresti topicul , am postat o hotarare prin care am castigat, fapt care din punctul meu de vedere nu trebuia sa se intample.
Uite am sa pun altfel intrebarea; patriotule, dorian sunte-ti constienti ca si politisti si taximetristi contribuie la dorinta Romanului sa emigreze?
Fapt care ar trebui sa ne dea de gandit in perspectiva si sa incercam macar sa ne schimbam atitudinea si modul in care ne exercitam profesiile!
In ceea ce priveste "uscaturile sitemului de taxi" no coment insa in acest sens fac demersuri de 9 ani sa infintez un dispecerat taxi nonprofit, administrat de taximetristi independenti prin intermediul caruia vom incerca sa promovam o alta imagine si un set de norme benefice noua, clientilor si dece nu si politistilor, mai mult nu pot sa spun....( in sensul ca nu am realizat prea multe)!
0
Back to top
Add Reply
patriotul
Member

Group:
+Members

Posted 27 June 2011 - 01:37 PM
Dantaxi sunt alti factori care contribuie la dorinta Romanilor de a emigra! nu sunt nici politisti, nici taximetristii!!!
Sincer iti spun ca imi pare rau fiindca nu am emigrat cand am fost tanar...am stat ca un prost in tara unde am facut doua facultati si mi-am facut serviciul exemplar, tot cu speranta ca va vor veni vremuri mai bune, iar acum cand sunt in prag de saracie imi dau seama ca mi-am pierdut viata fiindca am fost un prost si nu am emigrat, am fost un patriot prost, fiindca imi vedeam prietenii, vecinii, colegii de facultate cum iau drumul occidentului dar eu am ramas ca un prost fiindca ma gandeam : minoritatea se supune maselor, dar daca nu ar exista minoritate ar fi haos si datorita acestui fapt am decis sa raman in Romania si sa imi fac serviciul exemplar
Eu nu te-am condamnat pe tine ca si taximetrist sau pe colegii tai, chiar ti-am aratat ca eu ca si politist am tinut cont de conditia sociala a taximetristilor si am cautat sa nu-i amendez la prima abatere, fapt pentru care ceream acelasi lucru si de la tine....nu ne condamna pana nu ti cont de toate conditiile care ne inconjoara. Fiindca noi avem nevoie de taximetristi ,iar voi aveti nevoie de politisti....hai sa nu ne mai invrajbim a proasta intre noi, fiindca nu facem altceva decat sa ne facem viata mai rea si sa dam satisfactie acelor persoane care ne-au adus in starea asta de tara bananiera
2
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 27 June 2011 - 01:57 PM
Sunt de acord cu tine 100%.
Am o dilema si eu gandesc la fel ca tine( sunt prost?) insa consider ca este de datoria fiecaruia dintre noi sa procedam exact asa cum ai spus ca ai procedat!
"Sincer iti spun ca imi pare rau fiindca nu am emigrat cand am fost tanar...am stat ca un prost in tara unde am facut doua facultati si mi-am facut serviciul exemplar, tot cu speranta ca va vor veni vremuri mai bune, iar acum cand sunt in prag de saracie imi dau seama ca mi-am pierdut viata fiindca am fost un prost si nu am emigrat, am fost un patriot prost, fiindca imi vedeam prietenii, vecinii, colegii de facultate cum iau drumul occidentului dar eu am ramas ca un prost fiindca ma gandeam : minoritatea se supune maselor, dar daca nu ar exista minoritate ar fi haos si datorita acestui fapt am decis sa raman in Romania si sa imi fac serviciul exemplar"
0
Back to top
Add Reply
patriotul
Member

Group:
+Members

Posted 27 June 2011 - 04:59 PM
Dantaxi nici tu si nici eu nu suntem prosti in adevaratul sens al cuvantului. Adevaratii prosti sunt cei care ar trebuii sa aprecieze munca si sa faca tot posibilul pentru a nu mai pierde aceasta tara resurse umane,
Fiindca am ajuns sa ne bucuram cand vedem un doctor bun,dar care ia spaga (ne bucuram fiindca mai exista 1 sau 2 doctori buni in tara in timp ce toata europa e plina de doctori foarte buni Romani) ne bucuram ca putem sa ne dam copilul la meditatii unui profesor bun, contra cost bine-nteles( iar profesorul la meditatii il invata pe copil doar ceea ce trebuia sa invete la scoala) ne bucuram cand construim un pod (ex. pod Basarab) sau cand facem 40 km de autostrada in 4 ani.
Prosti sunt cei care ne spun SA TRAIM BINE, dar de fapt isi doresc desfintarea noastra ( de nenumarate ori au aparut simpatizantii PDL impreuna cu Presedintele bASESCU ( cu B mic)pe posturi si au indemnat populatia tarii sa emigreze)
Prosti vom deveni doar daca vom mai tolera prostimea asta portocalie sa ne invrajbeasca intre noi si sa ne mai conduca dupa bunul lor plac.

This post has been edited by patriotul: 27 June 2011 - 05:04 PM
1
Back to top
Add Reply
dorian
Member

Group:
+Members

Posted 27 June 2011 - 06:57 PM

Dantaxi, on 27 June 2011 - 09:45 AM, said:

Nimeni nu poate determina pe cineva sa ia o anumita decizie privind emigrarea intr-o alta tara. Daca te bazezi pe aceasta afirmatie, consider ca si politicienii, vanzatorii din piata, soferii de taxi, doctorii, profesorii, etc. pot determina romanul sa emigreze. Politistii doresc sa emigreze din acelasi motiv: modul in care sunt tratati, atat de catre sefi cit si de cetateni. Interesant este ca se asteapta ca politistul sa faca si sa dreaga, daca se poate cu mainile goale, iar ceilalti stau si se uita, fara a-l ajuta, dar stiu sa-l judece.
Dantaxi, hai sa nu intram in polemici de genul acesta. Fiecare dintre noi stim foarte bine ce avem in curtea noastra, judecam in felul nostru, personal, deci luam decizii care ne convin. Este foarte usor sa-i judecam pe altii. Eu am inceput sa mai fac acest lucru, deoarece consider ca fiecare dintre noi este unic si deci gindeste, munceste, iubeste, actioneaza si interactioneaza intr-un stil propriu.

TOATE CELE BUNE.

Dantaxi, on 27 June 2011 - 12:26 PM, said:
. . . am postat o hotarare prin care am castigat, fapt care din punctul meu de vedere nu trebuia sa se intample . . .

Nu am afirmat niciodata ca eu sau vreun alt politist nu a gresit atunci cind a luat o decizie ( in speta a aplicat o sanctiune contraventionala). In definitiv suntem oameni si functionam dupa aceleasi principii ca toti oamenii. Dar de aici pina la arunca cu pietre consider ca este cale lunga.
Ai castigat, foarte bine. Asa a considerat acel judecator. Poate ca un altul nu ti-ar mai fi dat dreptate. Legea in Romania este foarte stufoasa si extrem de interpretabila. Cate bordeie, atatea obicee. Cam asa si cu modul de intelegere si aplicare a legii. Un judecator este un moc dumnezeu si poate aplica legea, precum o intelege el.
Daca nu ti-ar mai fi dat politistul amenda, are fi aplicat un avertisment verbal, ce ai mai fi spus? Era baiat bun? Acum e naiba pe pamant, nu? Ehe, romanul nostru. De asta pleaca el din tara.
1
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 28 June 2011 - 09:32 AM

dorian, on 27 June 2011 - 06:57 PM, said:
Daca nu ti-ar mai fi dat politistul amenda, are fi aplicat un avertisment verbal, ce ai mai fi spus? Era baiat bun? Acum e naiba pe pamant, nu?

Imi aduc aminte ca am scos contractul de delegare in gestiune a serviciului de transport in regim de taxi si am justificat dece circulam prin interiorul refugiului de tramvai daca imi acorda un oarecare "credit" poate se creea o cat de mica solidaritate intre un taximetrist si un politist si i-as fi spus ca autoritatea competenta PMB prin Directia de Transport si Sistematizarea Circulatiei nu si-a facut datoria (in sensul ca nu a marcat banda de circulatie corespunzator,fapt care trebuia sa fie pus in aplicare din anul 2009 coform "contractului") in schimb argumentu colegului tau a fost; "poate ,ai voie numai pe Regina Elisabeta" sincer eu cred ca in proportie de 99,% politisti sunt oameni cu o scara de valori buna insa eu sunt problema, am noroc sa a-i intalnesc pe cei 1%
0
Back to top
Add Reply
Catalin
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 28 June 2011 - 01:04 PM
Din hotararea postata nu lipseste o pagina?

Domnule taximentrist, te rog sa ne scutesti de viziunile comuniste de genul:

Dantaxi, on 27 June 2011 - 09:45 AM, said:
[...] in ciuda faptului ca in comparatie cu alte categorii sociprofesionale traiesc putin mai bine! [...]
Nu mai prelua pseudo-argumentele comunistilor retardati, ce ne spun ca "noi politistii, trebuie sa fim multumiti" intrucat sunt altii care o duc si mai rau. Retine urmatorul lucru, legea aia de salarizare unica este dovada suprema a incompetentei si prostiei unor retardati cu viziuni comuniste dar nerecunoscute. Au promovat aceasta lege mintind fara scrupule cum ca vor eradica "salariile nesimtite", iar realitatea dovedeste ca nu s-a intamplat deloc asa. Au reusit doar sa faca o mare nedreptate tuturor.
Munca unui politist nu poate fi pusa in comparatie cu a unui bibliotecar, importanta, riscurile, pericolele, privatiunile, etc etc nu sunt similare si nici nu pot fi compensate prin niste sporuri. De aceea in toata lumea asta, aceasta categorie are un sistem de salarizare separat si special. Nu l-au inventat romanii, a fost o conditie dintre multe altele ce s-au aflat in capitolul de aderare JAI, pentru ca in UE asa se intampla, justitia si internele au sisteme de salarizare separate. Numai la noi politistul este pus pe grila lui boc pe acelasi palier cu un bibliotecar sau un secretar de la o primarie.
Deci, intrucat celelate categorii socio-profesionale nu au aceleasi privatiuni, limitari de drepturi, riscuri, obligatii si pericole, nici nu trebuie comparate. Pe mine NU ma incalzeste cu nimic faptul ca alte categorii o duc mai rau, iar acesta nu este un argument ci o dovada a viziunilor comuniste.
5
Back to top
Add Reply
Dantaxi
Banned - clona

Group:
Banned

Posted 28 June 2011 - 03:33 PM

Catalin, on 28 June 2011 - 01:04 PM, said:
Din hotararea postata nu lipseste o pagina?

Domnule taximentrist, te rog sa ne scutesti de viziunile comuniste de genul:
Nu mai prelua pseudo-argumentele comunistilor retardati, ce ne spun ca "noi politistii, trebuie sa fim multumiti" intrucat sunt altii care o duc si mai rau. Retine urmatorul lucru, legea aia de salarizare unica este dovada suprema a incompetentei si prostiei unor retardati cu viziuni comuniste dar nerecunoscute. Au promovat aceasta lege mintind fara scrupule cum ca vor eradica "salariile nesimtite", iar realitatea dovedeste ca nu s-a intamplat deloc asa. Au reusit doar sa faca o mare nedreptate tuturor.
Munca unui politist nu poate fi pusa in comparatie cu a unui bibliotecar, importanta, riscurile, pericolele, privatiunile, etc etc nu sunt similare si nici nu pot fi compensate prin niste sporuri. De aceea in toata lumea asta, aceasta categorie are un sistem de salarizare separat si special. Nu l-au inventat romanii, a fost o conditie dintre multe altele ce s-au aflat in capitolul de aderare JAI, pentru ca in UE asa se intampla, justitia si internele au sisteme de salarizare separate. Numai la noi politistul este pus pe grila lui boc pe acelasi palier cu un bibliotecar sau un secretar de la o primarie.
Deci, intrucat celelate categorii socio-profesionale nu au aceleasi privatiuni, limitari de drepturi, riscuri, obligatii si pericole, nici nu trebuie comparate. Pe mine NU ma incalzeste cu nimic faptul ca alte categorii o duc mai rau, iar acesta nu este un argument ci o dovada a viziunilor comuniste.

Da ai sesizat corect, lipseste pagina 5!

Catalin te rog frumos termina cu "aciditatea" nu "imi mai pune in gura cuvinte" este interpretarea ta!
In ceea ce priveste legea salarizari unice, ai facut vreun demers sa regasesti acolo macar o virgula?
Sun de acord cu tine ca sunt diferente intre "categorii socio-profesionale nu au aceleasi privatiuni, limitari de drepturi, riscuri, obligatii si pericole".
"Citeste atent ce spun ,daca nu incetezi te caut iti predau permisul, atestatul, profesional ,autorizatia de taxi ma mut cu posturile in sectiunea Emigrari in Australia si te las pe tine in Romania emigrez"
-2
Back to top
Add Reply
Marius
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 28 June 2011 - 03:42 PM
Nu ar fi nicio pierdere si nici nu iti vom simti lipsa.
0
Back to top
Add Reply
Catalin
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 28 June 2011 - 03:53 PM
Da am facut ceea ce puteam eu sa fac si pot pune linistit capul pe perina seara, intrucat am constiinta impacata.

Nu sunt deloc acid, poate prea direct in exprimare, desi imi cenzurez destul de mult exprimarea directa de care ai beneficia, daca am discuta fata in fata, intrucat aici pe site sunt niste reguli impuse si as fi sanctionat pentru exprimarea prea directa. De aceea nici nu-ti pot spune liber cam ce as face si ce cred eu despre permisul tau, atestatul profesional si autorizatia de taxi ...
Daca traiesti cu impresia ca un permis, atestat si o autorizatie de taximetrist sunt ceva extraordinar, iesit din comun si dupa care ar tanji cineva, imi pare rau sa te dezamagesc, dar te asigur ca lucrurile nu stau deloc asa. Pe mine nu ma intereseaza deloc si nici nu m-ar incalzi catusi de putin chiar si daca ti le-ai baga in ... seiful vreunei banci sau daca le-ai da foc. Este ultima grija pe care as avea-o pe acest pamant.
Din ce am citit prin posturile tale, concluzia pe care mi-ai lasat-o este ca, desi natura nu a fost prea generoasa, te crezi mult prea important decat esti in realitate. Sper sa ma insel eu.
0
Back to top
Add Reply
SandoKhan
Devoted Member

Group:
+Members

Posted 28 June 2011 - 04:09 PM
@catalin te rog.... eu ma perpelesc de vreo saptamana de grija lui dantaxi si hartoagelor lui. Nu mai am somn, nu mai am pofta de mancare.... Mereu ma gandesc la dantaxi si hartiile lui.
Dantaxi.... ne doare drept la basca de tine si de hartiile tale. Tu ai citit care e titlul topicului?
Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
academia de politie!

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
NU poti posta thread nou
NU poti raspunde